ANKARA HABERLERİ

Erdoğan: Terör ile mücadelede Somali'nin asker, polis yetişmiş kadroya da ihtiyacı var (Geniş haber) 

DHA
26.04.2017 - 20:11Son Güncelleme :
DHA

Hakime TORUN / ANKARA (DHA) - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Farmajo ile ortak basın toplantısı düzenledi. Terör ile mücadelede Somali'nin ciddi sorunları olduğunu belirten Erdoğan, "Terör ile mücadelede gerçekten Somali'nin ciddi sorunları var. Bu konuda da askeri, polisi ile yetişmiş kadroya da ihtiyacı var" dedi. 

"GÜÇLÜ İRADE İLE SAYIN CUMHURBAŞKANIN BU SÜRECİ BAŞARI İLE YÖNETECEĞİNE İNANIYORUM" 
Erdoğan, "Somali'de devletin inşası barış ve istikrarın tesisi yolunda önemli gelişmelere gebe olan kritik bir dönemden geçiliyor. Güçlü irade ile sayın cumhurbaşkanın bu süreci başarı ile yöneteceğine inanıyorum. Seçimlerin ardından demokratik olgunluk ile gerçekleştirilen yönetim değişimini de takdir ile karşılıyoruz" diye konuştu. 

"MOGADİŞU'DA İNŞAATI TAMAMLANMAKTA OLAN ASKERİ EĞİTİM TESİSİMİZİN DE AÇILIŞINI YAPACAĞIZ" 
Erdoğan, "Uluslararası toplumun sırtını döndüğü kendi kaderine terk ettiği bir ülkeden istikrar yolunda ilerleyen artık bir Somali'nin olduğunu söyleyebilirim. Somali halkı artık geleceğe daha bir güvenle, umut ile  bakıyor. Son ziyaretimde değişimin zirve yaptığını gördüğüm. Somali'deki bu büyük elçilik binamız sadece Türkiye için değil inanıyorum ki dünyanın bir çok ülkesi için de örnek teşkil edecektir. Gördükleri zaman 'bizim neden böyle bir büyükelçilik binamız yok' diyeceklerdir. Önümüzdeki dönemde Mogadişu'da inşaatı tamamlanmakta olan askeri eğitim tesisimizin de açılışını yapacağız. Burada eğitim görenler Somali ordusunda yerlerini alacak, güvenliğe katkı sunacaklar" ifadelerini kullandı. 

"15 BİN TONLUK YARDIM SEVKİYATIMIZI SOMALİLİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRACAĞIZ" 
Somali'deki açlık sorununa dikkat çeken Erdoğan, "Somali'de 6 milyon Güney Sudan'da ise 1 milyon kişi yiyecek ekmek bulamıyor. Afrika genelinde ise 14 milyon insan açlık çekiyor. Bir çok batılı gelişmiş ülkenin insani trajediler karşısında 3 maymunu oynadıklarını görüyoruz. TİKA, Kızılay ile elimizden gelen bütün destekleri buralara hazırladık inşallah gönderiyoruz. Çocukların açlıktan öldüğü bir dünyada ne huzur ne barış, istikrar olur. Türk Kızılay'ı Doğu Afrika'da kuraklıktan etkilenen bölgelere yardımını ulaştırıyor.  AFAD, TİKA, STK'larımız bu bölgelerde yoğun olarak çalışmalarını sürdürüyor. İlk aşamada gıda ilaç malzemelerinden oluşan 15 bin tonluk yardım sevkiyatımızı Somalili ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak Doğu Afrika'daki kuraklık ile mücadele konusunda bir çalışma yapmayı da öngörüyoruz. İnşallah bu çalışmaların Somalili kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları hafifleteceğine inanıyorum" diye konuştu. 

"SOMALİLİ KARDEŞLERİMİZ DARBE GİRİŞİMİ SONRASINDA ÜLKEMİZ İLE TAM BİR DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMUŞLARDIR"
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Somali'nin Türkiye'ye olan desteğine değinen Erdoğan, "Tüm Somali halkına teşekkür etmek istiyorum. 
Somalili kardeşlerimiz 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkemiz ile tam bir dayanışma içerisinde olmuşlardır. Darbe girişimini haberini alır almaz Somali sokaklarında gösteriler düzenlemiş, camilerde eller semaya kalkmıştır. Somaliler bize ve milletimize dua etmişledir.  Bu samimi duruşun tüm ülkelere örnek olmasını diliyoruz" dedi.  

Ortak basın toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Farmajo ile resmi akşam yemeğinde bir araya geldi. 


(FOTOĞRAFLAR) 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Erdoğan: Terör ile mücadelede Somali'nin asker, polis yetişmiş kadroya da ihtiyacı var (Geniş haber)  hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 20 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erdoğan: Terör ile mücadelede Somali'nin asker, polis yetişmiş kadroya da ihtiyacı var (Geniş haber)  haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı