Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Siyaset, kin ve nefret kabul etmez

  A.A.
  05 Şubat 2006 - 14:43Son Güncelleme : 05 Şubat 2006 - 14:43

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendi lügatlarında asla düşmanlık, kin ve nefret üzerine siyaset olmadığını belirterek, “Siyaset, kin ve nefret kabul etmez” dedi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Kaya Ramada Otel'de partisinin Büyükçekmece İlçe Teşkilatı'nın 2. Olağan Kongresi'ne katıldı. Otel girişinde mehteran gösterisiyle karşılanan Erdoğan'a, partililer sevgi gösterisinde bulundu. “En büyük servetin gençlik kolları” sloganı atan partililere Erdoğan, “Şüphesiz ki, gençlik bir ülkenin en büyük serveti. Sadece AK Parti'nin değil” dedi.

  Erdoğan, gençlerin bu heyecanının önce 2007 seçimlerinde, arkasından da 2009'da yapılacak yerel seçimlerde Büyükçekmece'nin tümüne yayılacağı temennisinde bulunarak konuşmaya başlarken, zaman tünelinde geriye gitmek istediğini, partililerle beraber 3 yılın muhasebesini yapacağını söyledi. “Hafızai beşer nisyan ile maluldür” sözünü hatırlatan Erdoğan, dün yapılan bütün kötülüklerin unutulacağı gibi, yapılan iyilikler ve mevcut güzelliklerin de unutulabileceğini vurguladı.

  Erdoğan, mutfağın dilinin önemli olduğunu, Türkiye'de bu dili anlamayan, yakalayamayanların bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Hayatında bakkal, market yüzü görmeyen bu dili anlamaz. Ben bunu söyleyince 'bakkal düşmanı' diyenler çıkabilir. Bizim lügatımızda değişim, dönüşüm ve gelişim var. Bizim lügatımızda asla düşmanlık, kin, nefret üzerine siyaset yoktur. Siyaset, kin ve nefret kabul etmez. Şunu da söyleyeyim; bizim lügatımızda muhalefetin tanımı, bunların muhalefet anlayışı gibi değildir. Muhalefetin tanımı, siyaha beyaz demek değildir. Bir ülke insanlarının konulardaki farklı görüşleri muhalefeti oluşturur. Vatandaş da seçicilik yapar. Bugünkü muhalefet anlayışı bu değil. Bunlar 2 kere 2'ye 4 değil, 5 diyorlar. Bunlar matematiği, hakikati, gerçeği zorluyorlar. İşte burayı çözmek lazım.”

  FAİZ KONUSU

  Başbakan Erdoğan, ekonomideki gelişmeleri anlatırken de “Faize halkı ezdiriyorlar” sözünü kimsenin kalkıp da iktidarları için kullanamayacağını kaydetti. Konut kredilerinde yüzde 1'in altına düşüldüğünü, Türkiye'de dengelerin değiştiğini, bu yolu açarken finans çevrelerinde iflasın olmadığını, tam aksine finans çevrelerinin ciddi manada para kazandığını dile getiren Erdoğan, eskiden Türkiye'de her önüne gelenin bakkal dükkanı gibi banka açtığını hatırlattı.
  Korkunç faizler nedeniyle vatandaşların da paralarını buraya yatırdığını ifade eden Erdoğan, “Hatta bazı dinci holdingler çıktı ya... İşte orada döviz bazında yüzde 30-35 nema dağıtıyor. Adını da faiz koymuyor. Nema...” diye konuştu.

  Türkiye'de bankaların yüzde 120, yüzde 130 faiz dağıttığını, bu bankaların 22 tanesinin fona devredildiğini hatırlatan Erdoğan, bunun faturasını da milletin ödediğini vurguladı. O dönemin iktidar ortakları arasında MHP, DSP ve ANAP'ın bulunduğunu belirten Erdoğan, “Şimdi bu partiler güya post değiştirmiş. Zihniyet aynı zihniyet, değişen bir şey yok” dedi.

  AK PARTİ'NİN FARKI

  Erdoğan, AK Parti'nin bir farkın partisi olduğunu dile getirerek, geçenlerde özel bankası bulunan birinin yanına geldiğini ve bu kişinin zevkten dört köşe olduğunu söyledi. Erdoğan, “Milyar doların altında rakamla kurduğu bankasının şu anda 4, 4.5, 5 milyar dolara piyasa bulduğunu söylüyor. Yabancı bankalardan bir tanesinin 150 şubesi var. '5 yıl içinde bu şubeleri 500'e çıkartacağız' diyor. 4 bin eleman istihdam edecekler. Bazıları 'finans sektörü yabancıların eline geçiyor' diyor. Kardeşim, bu işi en iyi kim yapıyorsa buyursun yapsın. Bu ülkede oluşan iyi şartlar içinde bunlar da çalışacak. Başarılı kalamazsa zaten barınamaz. Halkımıza en iyi hizmeti kim verecekse buyursun versin.”

  Başbakan Erdoğan, faiz yükü altında ezilmeyen bir Türkiye'yi istediklerini, daha adil bir ortama doğru gideceklerini ve mevcut durumu yeterli bulmadıklarını söyledi. Batıda ve ABD'de faiz oranlarının yüzde 4-5 civarında olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'de de rakamların buraya geleceğini, böylece rekabetin yakalanacağını bildirdi.

  KREDİ KARTI OLAYI

  Kredi kartı olayına da değinen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kredi kartı olayında bu kadar düzensiz olarak bu sistemi kimler kurdu? Bunun hesabını sistemi bu şekilde kuranlara sorun. Kredi kartıyla ilgili yeni bir kanun hazırladık. Orada ciddi manada borcu bulunanların yeni bir yapılanmayla sıkıntılarını aşacağız. Artık 'bunu bir sisteme oturtalım' diyoruz. Senin maaşın 10, sadece bir bankanın sana verdiği kredi imkanı 100. Ondan sonra da kim ağlıyor? Hem banka ağlıyor, hem de 'gitti intihar etti' deniliyor. Bunun 3 tane sorumlusu var. Bu sistemi yanlış hazırlayanlar, limitini sınırsız kullananlar ve kullandıranlar. Hepsi de bunun suçlusudur. Kalkıp da kimse AK Parti'ye fatura kesemez. Yetkisi de hakkı da yoktur.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı