Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan Sivas'ta konuştu

  Eraydın AYTEKİN-Halife YALÇINKAYA-Hilal YÜKSEL-Gökhan CEYLAN-Kaan GÜZEL-Bülent TATLI/SİVAS, (DHA)
  12 Ekim 2008 - 18:15Son Güncelleme : 12 Ekim 2008 - 18:15

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin küresel ekonomik krizi bir çok dünya ülkesine göre daha az bir zararla atlatacağını gördüklerini söyleyerek, “Hamdolsun yere sağlam basıyoruz ve Avrupa ülkelerinin, Amerika'nın etkilendiği gibi şu ana kadar biz etkilenmedik.Ülkemizin bu krizden en az şekilde etkilenmesi, doğabilecek fırsatları kaçırmaması için pür dikkat çalışıyoruz. Fakat bazılarını anlamıyorum, hala bu dünyadaki yangına ülkemden körük tutanlar var. Lütfen körük tutmasınlar” dedi.

  Erdoğan, CHP Lideri Deniz Baykal'a seçim kampanyalarına kadar cevap vermeyeceğini de belirterek, “Kampanyaya kadar bu defteri kapattım. Onu ademe (yokluğa, hiçliğe) mahkum ettik. Hiç cevap bile vermeyeceğim” dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte özel uçak ‘Ana’ ile saat 13.30'da Sivas Havaalına'na geldi. Erdoğan'ı, Vali Veysel Dalmaz, Belediye Başkanı Sami Aydın, Emniyet Müdürü Yahya Bal, bazı milletvekilleri ile çok sayıda partili karşıladı. Erdoğan, havaalanından geçtiği Cumhuriyet Meydanı'nda, 4 okul, 3 restorasyon ve kenti güvenlik altına alacak MOBESE'nin toplu açılışı ve TOKİ'nin 1072 konutunun anahtar teslim törenine katıldı. Başbakanlık otobüsüyle gelen Erdoğan'a yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan'a, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Mehmet Atalay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcıları Haluk İpek ve Egemen Bağış, Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ ve Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin de eşlik etti.

  ŞEHİT AİLESİNE YAKIN İLGİ

  Başbakan Erdoğan, eşiyle birlikte protokol tribünün yan kısmına oturtulan ve geçen hafta Hakkari Şemdinli'deki Aktütün Karakolu'na düzenlenen PKK saldırısında şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Bahattin Erturhan'ın ailesinin yanına gitti. Erdoğan çifti, şehidin babası Mehmet, annesi İsmihan, eşi Fatma ve 2.5 yaşındaki kızı Sılanur Erturhan ile yakından ilgilendi. Bu sırada Emine Erdoğan, şehidin kızı Sulanur’u kucağına alarak Başbakan Erdoğan'ın oturacağı protokol tribününe getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kucağında Sılanur'ı tutan eşi Emine Erdoğan ile birlikte halkı selamladı.

  Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmasında Sivas'ın milletin gönlündeki yerinin çok özel olduğunu söyledi. Erdoğan, geçen yıl Mayıs ayında Sivas'a geldiğini ve kent için çok değerli açılışlar yaptıklarını, bugün yine Sivas'ın kalkınması için yeni eserler kazandırmanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. O günkü konuşmasında şehir meydanında mezbelelik yerler görmek istemediğini söylediğini hatırlatan Erdoğan, “Türkiye'nin hiçbir şehrine, hiçbir köşesine eli boş gitmiyoruz. Birlik türküleriyle ruhlarımızı aydınlatan, Aşık Veysel'in ‘Uzun ince bir yoldayız. Gidiyoruz gündüz gece’ mısraları bu millete aşkla hizmette yolumuzu aydınlatıyor. Bütün ayrılıkları, gayrılıkları, ihtilafları, farklılıkları bir tarafa bırakıyoruz. ‘Gelin canlar, bir olalım’ diyerek, bu ülkenin ruh zenginliğini, maddi ve manevi bütün birikimlerini bu ülkenin çocuklarına kazandırmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin her köşesinde kalkınmanın coşkusunu milletimizle paylaşıyoruz.
  Emin olunuz bir ve beraber olduğumuz müddetçe, kardeşliğimizi koruduğumuz müddetçe aşamayacağımız hiçbir engel, zorluk yoktur. Zoru hep birlikte beraber kolay kılacağız evvelallah” diye konuştu. Geçmişte bu ülkenin insanlarını birbirine düşürmek isteyenlerin olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu ülkenin evlatları arasında hiçbir fark görmeyiz. Neden? Çünkü biz yaratılanı yaratandan ötürü severiz. Gençlerimize yeni umut kapıları açacağız. Karamsarlığa, umutsuzluğa asla teslim olmayacağız.
  Her zaman demokrasinin, adaletin, merhametin çıtasını yükselteceğiz. Sivas ellerinde sazımız ilelebet çalacak. Muhabbet türkülerimiz ilelebet söylenecek” dedi.
  Sağlıkta çok önemli yatırımlar yaptığını söylen Erdoğan, “Soruyorum sevgili vatandaşlarıma, ‘Hastane kuyruklarında Ayşe bacım, Fatma bacım ilaç almak için bekliyor muydu? O çekilen çileyi hatırlayın. Ama şimdi istediği eczaneden ilacını alıyor mu? Alıyor. İşte nereden nereye geldik görün. Bunlar bu ülkenin gerçekleri, bazıları gözü vardır görmez, çok da önemli değil ama halkım görüyor yeter. Özel hastanelerin devletle anlaşıp halkımıza hizmet eder hale gelmesi en önemli adımlardan biriydi” dedi.

  ‘BAYKAL'I ADEME MAHKUM ETTİK’

  Başbakan Erdoğan, meydanda kendisini dinleyen kalabalığın ‘Vur vur inlesin Deniz Baykal dinlesin’ diye bağırnması üzerine, “Değerli kardeşlerim Sayın Baykal'la seçim kampanyalarına kadar bu defteri kapattım. Hiç cevap bile vermeyeceğim. Hiç. Kampanyaya kadar. Onu ademe mahkum ettik. Hiç cevap vermeyeceğim. Seçim kampanyalarında gerekirse gerektiği zaman gerekeni konuşuruz. Çünkü bu noktada biz rahatız, aldırmayın” diye konuştu.

  Konuşmasının devamında ABD'de başlayıp tüm dünyaya yayılan ekonomik krize de değinen Erdoğan, şunları söyledi:
  “Zaten milletimizde gözünü, hedeflerini Gazi Mustafa Kemal’in muasır medeniyet seviyesine ayarlamış durumdadır. Asıl hizmet şimdi başlıyor. Asıl yükselişe şimdi şahit olacağız. Önümüze engeller çıkacaktır. Bakın işte küresel bir finans krizi yaşıyoruz. Türkiye’nin bu krizi bir çok dünya ülkesine göre daha az bir zararla atlatacağını görüyoruz. Allah korusun böyle bir krizi daha önceler yaşasak çok daha büyük zararlar görebilirdik. İşte 90'lı, 2000'li yılların krizleri ortada. Hamdolsun yere sağlam basıyoruz ve bu krizlerle, diğer Avrupa ülkelerinin, Amerika’nın etkilendiği gibi şu ana kadar biz etkilenmedik. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ülkemizin bu krizden en az şekilde etkilenmesi için, doğabilecek bazı fırsatları kaçırmaması için pür dikkat çalışıyoruz. Fakat bazılarını anlamıyorum, hala bu dünyadaki yangına ülkemden körük tutanlar var. Lütfen körük tutmasınlar.”

  ‘TEDBİRİMİZİ ALDIK, ALIYORUZ’

  Krize yönelik tedbirleri aldıklarını belirten Erdoğan, “Bizden önceki iktidar döneminde 22 banka fona devredilmişti. Ama bizde böyle bir şey söz konusu değildir. Tedbirlerimizi aldık, yine alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman da birilerine böyle bir dönemde fırsat kollayanlara böyle bir zemini de hazırlamayacağız. ‘Bir yangın var, bizi işte şöyle tesiri altına alabilir, böyle etkisi altına alabilir’. Bunu sorumluluk mevkiinde olanların söylemesinden daha büyük bir tehlike olamaz. Bu ister bir sivil toplum örgütü olsun, ister kamu bunu söyleyemez” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:
  “Zira benim ülkemde şu anda sıkıntı yokken, böyle bir tehlike yokken kalkıp da bu ifadeleri kullanmak çok ciddi bir yanlış. Burada önemli olan bizim millet olarak birlik ve beraberliğimizin, güven duygumuzun, ilerleme heyecanımızın eksilmemesidir. Türkiye güvenli bir limandır evvelallah. Batılı, küresel sermaye Türkiye’ye geliyor, gelmeye devam edecektir. Asıl sıkıntı Türkiye’de, içeride olmuştur. Ve ne yazık ki Türkiye’nin içerisinde 14 Mart sürecindeki yaşanan olaylardır asıl sıkıntının sebebi. Ve şimdi bunları artık aşıyoruz. Artık yeni bir dönem var. Türkiye’de istikrar, Türkiye’de güven. İşte bunun bunalımına fatura kesenler tarihe bunun hesabını veremeyeceklerdir. Daha 6 yıl öncesinin kriz şartlarını aşan, geleceğini kaybetme tehlikesini bertaraf eden Türkiye bundan sonra önüne çıkabilecek her türlü engeli aşabileceğini ortaya koymuştur. Türkiye’nin damdan düşmesinden medet umanlar eğer varsa onlar boş hayalleriyle avunmaya mahkumdur. Zira milletimiz yönetime el koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetiminde siz varsınız, millet var.”

  Başbakan Erdoğan konuşma sırasında ezan okununca ara verdi. Bu sırada sahneye gelen küçük çocukları sevevrek, onlara oyuncak hediye etti. Erdoğan, konuşmasının ardından Şemdinli Aktütün karakoluna düzenlenen saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Bahattin Erturhan'ın ailesine eşi Emine Erdoğan ile birlikte berat takdim etti. Başbakan Erdoğan, şehidin 2.5 yaşındaki kızı Sılanur'u da kucağına alarak öptü. Daha sonra Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri ve yörel yöneticilerle birlikte kentteki tesislerin toplu açılışını sahneden kurdele keserek yaptı.
  Başbakan'ın konuşması öncesinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sivas Valisi Veysel Dalmaz ve Belediyle Başkanı Sami Aydın da birer konuşma yaparak, kentle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve yatırımlarla ilgili bilgiler verdi.

  Başbakan'ın konuşması sırasında eşi emine Erdoğan, kalabalığın ön kısmında oluşturulan özel bölümde oturan sakatların yanına giderek sorunlarını dinledi.

  Meydandaki konuşmasının ardından Sivas Valiliği’ne geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada Vali Veysel Dalmaz ile görüşerek kent hakkında bilgiler aldı. Toplantı baksına kapalı gerçekleştirildi. Erdoğan, daha sonra partisinin Merkez İlçe Başkanlığı Kongresi'ne katılmak üzere 4 Eylül Spor Salonu’na geçti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı