ANKARA HABERLERİ

Erdoğan: Sinagog ve havralara giden Musevi ve Yahudilerin terörist muamelesi görmesini kabul edemeyiz (2) 

DHA
25.07.2017 - 14:45Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

ERDOĞAN: RUSYA İLE İMZALAR ATILDI, S-400 FÜZELERİNİ ÜLKEMİZDE GÖRECEĞİZ

Ümit KOZAN-Nursima KESKİN/ ANKARA,(DHA) - AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Rusya ile S-400 füze konusunda anlaştığını kaydederek "Biz şu anda Rusya Federasyonu ile bu konuyla ilgili adımları attık, imzalar atıldı ve inşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz. Ve bunları ortak üretimle de süreci işleteceğiz" dedi. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Körfez ülkeleri ziyaretinin verimli geçtiğini kaydederek “Katar krizinin aşılması için neler yapabileceğimizi istişare ettik. Türkiye tüm taraflarla konuşabilen her biriyle köklü bağları olan nadir ülkelerden biridir. Bu tür krizler kan ve gözyaşıyla beslenenleri memnun ediyor. Kardeşler arasında gereksiz bir gerilime neden olan krizin inşallah kısa zaman yola konacağını umuyorum" dedi. 

"ARAPLAR BİZİ ARKADAN VURDU' YALANINI BIRAKMANIN ZAMANI GELDİ"
Mescid-i Aksa'da yaşananlara ilişkin "Ecdadımız 400 yıl boyunca Mescid-i Aksa'ya hizmet etme şerefine nail olmuştur. İslam'ın kutsal mabetlerine düşman ayağı değmemesi için gözlerini kırpmadan şahadete yürüyen askerlerimizi ve onlarla birlikte savaşan Arap kardeşlerimizi hayırla yad ediyorum. Geçmişte ders kitaplarında yer ala Araplar bizi arkadan vurdu yalanını artık bir kenara bırakmanın  zamanı geldi. Ülkemizde devletimize karşı savaşan DAEŞ, PKK  gibi örgütler yüzünden nasıl toplumun belli kesimleri toptan suçlayamazsak Birinci Dünya Savaşındaki bir takım yanlışlar yüzünde tüm Arapları itham  edemeyiz" diye konuştu.

"SİNAGOG VE HAVRALARA GİDEN YAHUDİ VE MUSEVİLERİN TERÖRİST MUAMELESİ GÖRMESİNİ KABUL EDEMEYİZ"
Mescid-i Aksa'daki uygulamaları nedeniyle İsrail'i kınadığını kaydeden Erdoğan şunları söyledi: "Buradan vatandaşlarıma ve imkanı olan Müslümanlara sesleniyorum: Herkes bulduğu her fırsatta Peygamber Efendimizin tavsiyesine uyarak Kudüs'ü, Mescid-i Aksa' yı ziyaret etsin. Gidemeyenler de oradaki kardeşlerimize yardım göndersin. Bizler ne kadar sahip çıkarsak gözlerini oraya dikmiş olanların işleri o kadar zorlaşır. İsrail askerleri postallarıyla bahçesini kirletiyor, kolayca Müslüman kanı döküyorsa bunların sebebi Kudüs'e yeterince sahip çıkmıyor oluşumuzdan. Hep birlikte Kudüs'e sahip çıkalım. Ne Hristiyan ne Musevilerle meselemiz yoktur. Ülkemizde sinagog ve havralar yönelik burada yapılmak istenen saldırılara gerekli tedbirlerimiz aldık. Ufak tefek yanlışların dışında ciddi birşey olmadı. Milletime,  çeşitli düşünce grupları, siyasi partilere sesleniyorum: Mescid-i Aksa 'a böyle oldu karşılığı böyle olmalı diye sinagog ve havralara saldırmanın bir anlamı yoktur ve bunlar bizim dinimize göre yasaklanmış yanlıştır. İsrail'in son günlerdeki tavrını şiddetle kınıyorum.  Kendilerine söyledim, cumhurbaşkanlarıyla telefonda yaptığım görüşmede de söyledim; Mescid-i Aksa' ya ibadete giden Müslümanlara terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz. Burada sinagog havralara giden Musevi Yahudilerin de terörist muamelesini görmesini kabul edemeyiz. Şu anda yapılan iş terörle mücadele bahanesiyle Mescid- i Aksa'yı Müslümanların elinden alma girişimidir başka izahı yoktur. Asıl korsanlık efendimizi ilk kıblesine saygısızlık yapmaktır. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile de bu çerçevede konuştuk. Dün gece döner dönmez Ürdün Kralı ile de etraflıca görüşme imkanı oldu. Metal bariyerlerin kaldırılma kararı alındığını duydum, ümidimiz meselenin en hızlı şekilde çözülmesidir."

"VAKTİ SAATİ GELDİĞİNDE AJANLARIN TEPESİNE BİNMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
Batı ülkelerinin Türkiye'ye yönelik anlaşılmaz tutum içinde olduğunu bildiren Erdoğan şöyle konuştu: "Bir süredir ABD'si Almanya'sı Hollanda'sı birçok batı ülkesinde Türkiye'ye yönelik anlaşılmaz bir tutumun yaşandığını görmekteyiz. Batılılar istiyor ki onlar ne istiyorsa Türkiye bunları sorgusuz sualsiz yerine getirsin. İstiyorlar ki boynumuz büküp oturalım. İstiyorlar ki kendi ajanları ülkemizde cirit atsınlar biz hiçbir şey yapmayalım. Kusura bakmasınlar artık öyle bir Türkiye yok. Sen Türkiye'nin cumhurbaşkanına bakanlarına ülkende konuşma imkanı vermeyeceksin ama senin ajanların burada cirit atacak ülkeyi parselleyecekler. Yok böyle bir şey.  Bizimle ya egemenlik haklarımıza saygı göstererek eşit şartlarda ortak, müttefiklik, dostluk yapacaksınız yada her saygısızlığın cevabını alacaksınız. Casusluk yapan vatandaşları suçüstü yakaladığımızda işi diplomatik krize dönüştürenler kendileri. Sizdeki hukuk da bizdeki gukuk mu? Üstelik bu işi delikanlıca da götürmüyorlar hemen işi ekonomi konusuna getirip bel altı vuruşlar yapıyorlar.  Biz bugüne kadar hiçbir ülkenin Türkiye'deki yatırımlarıyla ters bir ilişkiye girmedik. Kazan kazan ilkesine göre çalışıyoruz. Ama bizi bunlarla tehdit ederseniz yanılırsınız siz kaybedersiniz. Artık dünyada marka yok markalar var. Bir marka gidiyorsa hemen alternatif bir marka geliyor. Birinci ve ikinci dünya savaşlarında tarihin en acımasız z katliamlarına imza atanlar bize insanlık dersi veremezler. Irak'ta, Suriye'de Mısır'da Kuzey Afrika'da Afrika'nın diğer bölgelerinde balkanlarda oldu gibi kan dökmekten çekinmeyenlerin bize söz söyleme hakkı olamaz. Şimdi de kafayı Türkiye'ye takmışlar. Eskiden tehditlerini süslü püslü kelimelerin arkasında saklanarak yaparlardı şimdi alenen yapıyorlar. Hemen yanı başımızda ırak ve Suriye'de inşaların ölümünün arkasındaki aslı güçler bunlar değil mi? Şimdi de kafayı Türkiye'ye takmışlar. Eskiden tehditlerini süslü püslü kelimelerin arkasına saklayarak yaparlardı şimdi alenen yapıyorlar. Aslında daha dürüst davrandıkları için kendilerine müteşekkiriz. Çünkü kamuoyunun süslü püslü sözlerin arkasında asıl amacı görmesi her zaman mümkün olmuyordu. Almanya'nın bilmem ne bakanı Türkiye ye nasıl zarar vereceği düşüncelerini medya önünde anlattığına göre iyice çaresiz durumdalar anlaşılan. İfadeye bak YPG terör örgütü onu kullanmayın SDG' yi kullanın. Ne yaparsa yapsınlar çuvala sığmıyor bunlar ortada.. Vakti saati geldiğinde ajanlarının tepesine binmeye devam edeceğimizi tekrar ifade ediyorum. Alman firmalarının politikacılarından daha akıllı olduğunu görüyoruz. İş dünyasından gelen sinyaller yeni yatırımların kesintisiz sürdüğünü gösteriyor. Türkiye'deki alman firmalarının hiçbiriyle ilgili ne bir soruşturma ne bir kovuşturma yoktur. Bu bir yalandır hedef saptırmadır " 

"RUSYA İLE İMZALAR ATILDI, S-400 FÜZELERİNİ ÜLKEMİZDE GÖRECEĞİZ" 
Savunma Sanayinde Türkiye'nin kimseye ihtiyacının kalmayacağını vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti: "S-400'ler neden gerilme neden olsun. Bir ülke kendi güvenliğine yönelik en ideal arayışı yapmak durumundadır. Biz yıllardır ABD ile bu tür şeylerde istediğimizi yapamıyorsak arayış içinde olmak durumundayız. Ve bunlar arayışın bir ürünüdür. İşte NATO. Yıllardır NATO ülkesi olan Yunanistan S-300'leri kullanıyor. Neden rahatsız oluyorlar. Biz şu anda Rusya Federasyonu ile bu konuyla ilgili adımları attık, imzalar atıldı ve inşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz. Ve bunları ortak üretimle de süreci işleteceğiz. Kötü komşu insanı mal sahibi eder derler ya savunma sanayinde büyük ölçüde gelişiyor ve üretiyoruz. Çözmek üzere olduğumuz meseleleri halledince artık temel savunma sanayi alanlarında kimseye ihtiyacımız kalmayacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erdoğan: Sinagog ve havralara giden Musevi ve Yahudilerin terörist muamelesi görmesini kabul edemeyiz (2)  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı