Gündem Haberleri

  Erdoğan Şeb-i Arus töreninde

  Hürriyet Haber
  13.12.2014 - 21:32 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortak düzenlediği Mevlana'nın Vuslat Gecesi; " 3.Şeb-i Arus" İstanbul etkinliğine katıldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şeb-i Arus İstanbul 2014 etkinliğinde konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

  Erdoğan Şeb-i Arus töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan Şeb-i Arus etkinliğinde Yavuz Bingöl ile buluşuyor

  “Medeniyetimizin inşa edilmesinde ve bugünlere kadar gelmesinde Mevlana’nın eserlerinin büyük payı var. Mevlana’nın hikmetli sözleri büyük bir kardeşlik iklimini kurmuştur. Bu medeniyette ikilik olmaz, yalnız birlik vardır. Aşk vardır, dostluk vardır, muhabbet verdir.”

  "Bizleri bugünlere bu gönül erlerinin ektiği sevgi tohumları, birlik ve beraberlik getirdi. Bizler bu topraklara payanda ile değil köklerimizle bağlıyız. Bizim sevdamız, aşkımız, kavgamız bu milletin selametini garanti altına almak, ecdadımızın emanetini sağ salim gelecek nesillere teslim etmektir. Çünkü biz kökü mazide olan atiyiz. Evet dertliyiz, hem de çok dertliyiz ama derdimizi de hamdolsun seviyoruz. Sevilen çekmesin de neylesin. Mevlana’nın öğretisi, o büyük eseri Mesnevi aşk üzerine kurulmuştur. Aşk ile yapılmayan hiçbir iş uzun ömürlü olmaz. Bu dünya aşk üzerine yaratılmıştır. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır.”

  “Bizim medeniyetimizin kurucu harcı aşktır. Peygamberimiz bir aşk peygamberidir. Biz aşk ümmetiyiz. Mevlevi dervişleri gibi biz de bu dünyanın peşinde değiliz, ukbanın derdindeyiz. Dünya fani diye kimse kendini mükellefiyetinden beri tutamaz. Muhabbet konuşmak, sohbet etmek değildir. Muhabbet karşılıklı olarak birbirini güzel görmektir. Bizlerin muhabbetten, aşktan, kardeşlikten, bizi bir yapan değerlerden başka bir yolumuz yok. Bize kardeşliği, aşkı anlattığı için Mevlana’ya şükranlarımızı sunuyoruz. Vefatının yani vuslatının 741. yıl dönümünde Hz. Mevlana’yı rahmetle, şükranla yad ediyorum.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı