Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan PBS'te Charlie Rose’un konuğu oldu

  Hürriyet Planet
  12 Mayıs 2011 - 11:15Son Güncelleme : 12 Mayıs 2011 - 11:15

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin PBS televizyonunda Charlie Rose'un konuğu oldu. İsrail basınının büyük ilgi gösterdiği röportajda Erdoğan, Hamas’ı bir terör örgütü olarak görmediğini vurgularken, geçtiğimiz günlerde rakip Filistinli gruplar arasında imzalanan anlaşmanın, Ortadoğu barışı için kritik bir adım olduğunu ifade etti.

  Bu anlaşmanın, Hamas’ın barış önünde bir engel teşkil etmediğinin işareti olduğunu söyleyen Erdoğan, “Size açık bir mesaj vermeme izin verin. Ben Hamas’ı bir terör örgütü olarak görmüyorum. Hamas bir siyasi partidir – bir parti olarak ortaya çıkmıştır ve öyle devam etmiştir” dedi.

   

  Başbakan, Hamas’ın “ülkesini işgalden korumaya çalışan bir direniş örgütü” olduğunun altını çizdi.

   

  Dünyanın terör örgütleriyle, seçimlere girip sonradan İsrail tarafından tutuklanan bakanlar, meclis başkanları çıkaran Hamas’ı karıştırmamasını isteyen Erdoğan, “Terör nerede? Seçimlere girdiler, seçimlerden sonra karşılaştıkları tepki bu oldu. Bu Filistin halkının iradesine saygısızlıktır” dedi.

   

  Hamas ve El Fetih arasındaki anlaşmanın etkisine de değinen Erdoğan, “Bu gelişme beni çok memnun etti. Çok memnunum. Bunu açıkça söyleyebilirim, çünkü bu bizim çok uzun zamandır görmek istediğimiz bir şeydi” dedi.

   

  “Eğer Filistin’e barış gelirse, Ortadoğu’ya da barış gelir. Bunun başlangıcı da Filistin’in kendi içinde barış sağlanmasıdır. Daha sonra önümüzdeki barış hedefleri daha etkin bir biçimde tartışılabilir” diyen Erdoğan konuyu Ortadoğu Dörtlüsü’nün başkanı olduğu sırada Tony Blair’le de tartıştığını belirtti.

   

  ÖZÜR, TAZMİNAT, AMBARGO

  İsrail ve Türkiye arasında süren diplomatik gerginliğe de değinen Erdoğan, “Bizim tavrımız kesindir. Üç şey istiyoruz: Özür, tazminat ve Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması” dedi.

   

  “Biz Ortadoğu’da İsrail ve Filistin devletini tanımış bir ülkeyiz” diyen Erdoğan bütün taraflara da benzer bir politika sergilemelerini tavsiye etti.

   

  Başbakan, “Tarafları bir araya gidiyoruz, bunu yapabileceğimize inanıyoruz. Ancak elbette herkes kendi sınırını limitini bilmeli. Böylece önemli adımlar atabiliriz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı