Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Papazı vurmanın hiçbir tasvip edilir yanı yok

  İSTANBUL (A.A)
  06 Şubat 2006 - 08:51Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 11:39

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'daki Sancta Maria Kilisesi'nde Rahip Andrea Santaro'nun öldürülmesiyle ilgili olarak, “Bir mabedin içerisine girmek suretiyle papazı vurmanın hiçbir tasvip edilir yanı yoktur” dedi.

  Erdoğan, dün gece Ankara'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda, gazetecilerin, Trabzon'daki olay ile Bursa'da AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in silahlı saldırıya uğramasına ilişkin sorularını yanıtladı.
  Başbakan Erdoğan, öncelikle, Trabzon'da meydana gelen olayın kendileri için “çok üzücü” olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

  “Hele hele bu son Danimarka'daki gelişmeler, ardından Fransa'daki gelişme... Bunlardan sonra böyle bir olayın olması, bizi gerçekten çok çok üzdü. Nitekim biliyorsunuz olayın olduğu andan itibaren ifade ettiğimiz bir şey var. O da şudur; bu tür karikatürlerin çizimini nasıl özgürlüklere saygısızlık olarak görüyorsak, özgürlük sınırlarını aşmak olarak görüyorsak, nasıl edep dışı görüyorsak, yanlış görüyorsak ki ben bugünkü konuşmamda da söyledim, yakıp yıkmayı da yanlış bulduğumuzu ifade ettim. Hele hele bir mabedin içerisine girmek suretiyle orada kalkıp da papazı vurmak, bunun hiçbir tasvip edilir yanı yoktur. Şu anda çalışmalar en geniş manada devam ediyor. Olayın yakın takipçisiyiz. Gerek emniyet teşkilatımız, gerekse yürütme çalışma içerisinde. Temennimiz odur ki en kısa zamanda bu işin failinin tespit edilmesi ve yakalanması...”

  FARUK ÇELİK

  Erdoğan, AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in, uğradığı silahlı saldırıda yaralanmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

  “Bursa'daki olayda fail yakalandı. Konuyla ilgili şu anda yapılan açıklamalar var. Savcı olaya el koymuş vaziyette. Allah'tan arkadaşımızın sağlık itibariyle herhangi bir sıkıntısı yok. Bu iş bir şekilde atlatıldı. Allah beterinden korusun ama bu tür yollar hiçbir zaman ülkemizde çıkış yolları değil, yanlış yollar. Faruk Bey'i aradım, görüştüm. Sağlığı, sıhhati yerinde. Şu anda herhangi bir sıkıntımız yok.”

  Başbakan Erdoğan, “saldırganın meczup olup olmadığına” ilişkin bir soru üzerine de bununla ilgili sağlık raporlarının alınacağını, ondan sonra kesin neticenin açıklanacağını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı