ANKARA HABERLERİ

Erdoğan: Mescid-i Aksa Müslümanların gözbebeğidir kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız (1)

DHA
24.07.2017 - 22:06Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA


 "İBADETLERİNİ YAPMAYA GELEN MÜSLÜMANLARI TERÖRİSTLERLE EŞ TUTMAK BÜYÜK BİR AKIL TUTULMASIDIR" 

Hakime TORUN / ANKARA (DHA) - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Mescid-i Aksa gerilimine ilişkin, "Mescid-i Aksa'ya yönelik İsrail yönetiminin uyguladığı kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu ifade ettik. Müslümanların ibadet hakkını yok sayan, Mescid-i Aksa'nın kutsiyetini ihlal eden bu adımlar gerilimi daha da tırmandırmaktır. İbadetlerini yapmaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır. Mescid-i Aksa Müslümanların gözbebeğidir kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız" dedi. 

Körfez turunun faydalı geçtiğini belirten Erdoğan, "Ülke olarak Katar'ın egemenlik haklarının korunması, gözetilmesi gerektiğinin altının bir kez daha çizmek istiyorum. Kral Salman'a krizin çözümünde kendisinden büyük beklentilerimiz olduğunu ifade ettim" dedi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turunu tamamladıktan sonra  Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması ile gündemi değerlendirdi. Körfez turunun faydalı geçtiğini vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: "Çok kritik bir dönem tekabül eden bu seyahatimiz son derece başarılı geçmiştir. Muhataplarımızla ikili görüşmelerimizi öncelikli olarak Katar Krizini ele alma fırsatını bulduk. Bunun yanında diğer bölgesel sorunları değerlendirme imkanını yakaladık. Özelikle Katar meselesinin çözümü  noktasında neler yapabileceğimiz ülke olarak nasıl katkıda bulunacağımızı birlikte istişare ettik. 

ELBETTE YIKMAK KOLAY YIKILANI  YENİDEN İNŞA ETMEK HER ZAMAN ZORDUR
Şu hususun altını çizmekte fayda var; Elbette yıkmak kolay yıkılanı  yeniden inşa etmek her zaman zordur. Devletlerarası münasebetlerde bu daha fazla süre ve zahmet ister. Son ziyaretimiz ve temaslarımızın istikrar ve karşılıklı  güven iklimini yeniden inşa yolunda önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Katar krizi yanında bir diğer gündem başlığımız ise, ikili münasebetlerimiz oldu. 

KRAL SALMAN'A KRİZİN ÇÖZÜMÜNDE KENDİSİNDEN BÜYÜK BEKLENTİLERİMİZ OLDUĞUNU İFADE ETTİM
İlk durağımız olan Suudi Arabistan'da Kral Salman ile siyasi, ekonomik, ticari, askeri ve diğer alanlardaki ikili ilişkilerimizi  ele aldık. İlişkilerimizdeki güçlü ivmenin sürdürülmesi hususunu değerlendirdik. Bu konuda hem fikir olduğumuzu gördük. Kral Salman'a krizin çözümünde kendisinden büyük beklentilerimiz olduğunu ifade ettim. 

KATAR'IN EGEMENLİK HAKLARININ KORUNMASI, GÖZETİLMESİ GEREKTİĞİNİN ALTININ BİR KEZ DAHA ÇİZMEK İSTİYORUM
Bölgesel meselelerde mevcut işbirliğimizi nasıl derinleştireceğimizi konuştuk. İkili ilişkilerimizin ekonomik boyutunu, savunma sanayine yönelik atılabilecek adımları birlikle değerlendirme imkanımız da oldu. Ülke olarak Katar'ın egemenlik haklarının korunması, gözetilmesi gerektiğinin altının bir kez daha çizmek istiyorum. 

SURİYE, IRAK, LİBYA, YEMEN, FİLİSTİN'DE DEVAM EDEN SORUNLARA  ÇÖZÜMLER BULUNMASININ ÖNEMİNİ VURGULADIK
Görüşmelerimizde ayrıca yine bölgesel meselelerinin ele alma fırsatımız oldu. Suriye, Irak, Libya, Yemen, Filistin'de devam eden sorunlara yönelik uluslararası meşruiyet ve ülkelerin toprak bütünlüklerinin korunması ilkeleri temelinde çözümler bulunmasının önemini özellikle vurguladık. Körfez ziyaretimin gündemdeki konular bağlamında bizim için faydalı olduğunu ifade ediyorum." 

"İBADETLERİNİ YAPMAYA GELEN MÜSLÜMANLARI TERÖRİSTLERLE EŞ TUTMAK BÜYÜK BİR AKIL TUTULMASIDIR" 
Mescid-i Aksa gerilimine ilişkin Erdoğan şöyle konuştu: "Mescid-i Aksa'ya yönelik İsrail yönetiminin uyguladığı kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu ifade ettik. Müslümanların ibadet hakkını yok sayan, Mescid-i Aksa'nın kutsiyetini ihlal eden bu adımlar gerilimi daha da tırmandırmaktır. İbadetlerini yapmaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır. 

MESCİD-İ AKSA MÜSLÜMANLARIN GÖZBEBEĞİ KUTSALLARIMIZIN AYAKLAR ALTINA ALINMASINA SESSİZ VE TEPKİSİZ KALAMAYIZ 
İsrail bu tür hukuk tanımazlıklarla sadece kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız. Bir an önce İsrail yönetiminde aklı selimin galebe çalmasını temenni ediyoruz. Kudüs'ü muhafaza için kurulan İslam işbirliği Teşkilatı Zirve dönem başkanı olarak bir kez daha İsrail'i hukuka, yerleşik teamüllere ve insani değerlere uygun davranamaya davet ediyorum. Kimden gelirse şiddeti maruz görmediğimizi ve mazur görmediğimizi özellikle ifade ediyorum."   

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erdoğan: Mescid-i Aksa Müslümanların gözbebeğidir kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız (1) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:29
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı