Erdoğan merakla beklenen tarihi paketi açıkladı

Hürriyet Haber
30 Eylül 2013 - 12:16Son Güncelleme : 30 Eylül 2013 - 12:20

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir zamandır beklenen demokratikleşme paketinin ayrıntılarını bugün Ankara'da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Erdoğan'ın açıkladığı pakette yer alan bazı önemli değişiklikler şunlar:

- Yeni seçim sistemi için üç alternatif tartışmaya açılıyor: Bir, yüzde 10 barajıyla devam etmek. İki, barajı yüzde 5’e çekip, beşli gruplandırmayla daraltılmış bölge seçim sistemi. Üç, ülke barajını tamamen kaldırarak, dar bölge seçim sistemi.

- Seçime katılan partilerden devlet yardımı alabilecek olanların oy oranının yüzde 7'den yüzde 3'e çekilmesi.

- Siyasi partilerde eş genel başkanlığın önü açılıyor. Seçim kanunun 15. Maddesine ek yaparak, iki kişiden fazla olmamak kaydı ile eş genel başkanlık sistemi getiriliyor.

- Siyasi partiler kanunundan yapılacak değişiklikle, farklı dil ve lehçelerde propaganda imkanı sağlanıyor. Artık, seçim kampanyalarında Türkçe’nin yanında farklı diller de kullanılabilecek.

- Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önü açılıyor. 2923 sayılı kanuna yapılacak ek ile farklı dil ve lehçelerde özel eğitim kurumu açılmasına izin verilecek ve bu dil ve lehçeler bakanlar kurulu tarafından tespit edilecek. Bu okullarda belli dersler Türkçe okutulacak.

- Nevşehir Üniversitesi'nin adı Hacı Bektaş-i Veli Üniversitesi olarak değiştiriliyor.

- Kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek, kamu kurumlarında baş örtüsü yasağı kaldırılıyor. Öğretmenler okullarda derslere türbanla girebilecek, ancak resmi elbise giymek zorunda olan TSK, yargı ve emniyet bu değişikliğin dışında tutuluyor.

- Mor Gabriel Manastırı’nın arazisi, Süryanilere iade edilecek.

- İlkokullardaki öğrenci andı uygulaması kaldırılıyor.

- Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacak. Ayrıca TOKİ tarafından Roman konutları yapıldı ve bu inşaatlara devam edilecek. Yeni projeler gündemde.

Etiketler:

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı