Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Lanet olsun dedik hisseleri devrettik

  Hürriyet İnternet
  07 Şubat 2006 - 12:08Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 13:42

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şirketlerdeki hisseleri konusunda yapılan yayınlar üzerine "lanet olsun dedik hisseleri devrettik" dedi.

  AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında mal varlığı konusundaki tartışmalara değindi. Başbakanlık sitesinde bugün mal varlığını açıkladığını belirten Erdoğan, sadece siyasilerin değil, tüm kamu çalışanlarının mal varlıklarını açıklaması gerektiğini vurguladı.

   

  Erdoğan, AB'de mal varlığıyla ilgili düzenlemelerin aynısının yapıldığını açıkladı. "Biz şefaffız, bir kısıtlamadan yana değ

  AKP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ ERDOĞAN'IN MAL VARLIĞINI DEĞERLENDİRDİ

   

  AKP'li milletvekilleri, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı malvarlığını “normal” olarak değerlendirdi. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Erdoğan'ın malvarlığını nasıl bulduğu sorusuna, “Yapılması gereken her şey yapılmış. Ortada” dedi.

  Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem, açıklamayı normal karşıladığını belirterek, “Keşke bunları değil, daha önemli şeyleri tartışsak. Herkes kendi malından sorumlu. Beklenen bir şeydi” dedi.

  Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol, Erdoğan'ın yıllardan beri ticaretle uğraştığını belirterek, “Başbakan'ın malvarlığını ben normal buluyorum, fazla abartılı bir şey görmüyorum. Normal bir vatandaş da nereden bakarsanız 1 milyon YTL çıkarabilir” görüşünü savundu.

  Adana Milletvekili Zeynep Ayhan Tekin Börü, Başbakan Erdoğan'ın yıllardan beri ticaretle uğraşan bir kişi olduğunu belirterek, “Daha fazla olacağını düşünüyordum” diye konuştu.

  Düzenledikleri basın toplantısıyla malvarlıklarını açıklayan Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ile Hatay Milletvekili Fuat Geçer ise gazetecilerin konuyla ilgili sorularına, “yorum yapmayacağım” yanıtını verdiler.

  iliz. Kamusal sorumululuğu olan herkes, sadece siyasetçi değil, herkesin gizli saklı bir şeyi olmadan görevini sürdürmesini istiyoruz" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

   

  "Arkadaşlar hazırlık içinde AKP'nin er meydanından kaçmayacağını herkes görecek. Bundan şüpheniz olmasın, milletten gizlimiz saklımız yok."

   

  "ŞU ANDA MAAŞLI DURUMUNDAYIM"


  Kendisinin gizli bir mal varlığı kalmadığını hepsinin gazetelere yansıdığını vurgulayan Erdoğan, "Milletvekili adayı olduğumuz an yargı süreci vardı. Bundan beraat ettik. Bütün mal meydandaydı mahkeme dosyasında vardı.
  Hissedarı olduğum şirkette bulunmam etik açıdan doğru değil diye günlerce yazdılar. Adeta lanet olsun diyerek hisseleri devrettik. Hissem yok, şu anda bir maaşlı durumundayım" diye konuştu.

   

  Erdoğan, mal varlığını açıklamasına rağmen saldırıların durmayacağını öne sürdü.

   

  KARİKATÜRLER BİZİ YARALADI

   

  Erdoğan, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri değerlendirirken, “Hakkaniyetten ve insani incelikten uzak bu davranış, en hafif tabiriyle bizi derinden yaraladı, Müslümanları rencide etti. Kutsalımıza saldıran, çatışma kültürüne hizmet eden, medeniyetlerarası ittifak çabalarımıza zarar veren bu anlayışı bir kez daha reddettiğimizi ilan ediyorum” dedi.

  Erdoğan,  Türkiye'nin tarihi birikimiyle, kimliğiyle temsil ettiği değerler ve demokrasi tecrübesiyle insanlığın ortak geleceğine ne kadar değerli katkılarda bulunduğunun bir kere daha kavranmasına yardımcı olacak kritik günlerden geçildiğini söyledi.

  ANLAŞILAMAZ BİR ŞEKİLDE YENİDEN YAYINLANDI

  Başbakan Erdoğan, 3 ay kadar önce bir Danimarka gazetesinde, Hazreti Muhammed'i hedef alan bazı karikatürler yayınlandığını hatırlatarak şunları söyledi:

  “Bu karikatürler, Yüce Peygamberimizin şahsında İslam dinine, onun mensuplarına ve bütün Müslümanlara hakaret içeriyordu. Ne yazık ki aynı karikatürler, daha sonra anlaşılmayan veya anlaşılmaz bir şekilde diğer bazı Avrupa ülkelerinin medyasında yeniden yayınlandı.

  Hakkaniyetten ve insani incelikten uzak bu davranış, en hafif tabiriyle bizi derinden yaraladı, Müslümanları rencide etti. Kutsalımıza saldıran, çatışma kültürüne hizmet eden, medeniyetlerarası ittifak çabalarımıza zarar veren bu anlayışı bir kEz daha burada reddettiğimizi ilan ediyorum. Hiçbir gerekçe, hiçbir hak ve özgürlük, hiçbir değer sistemi, bu davranışı mazur gösteremez.

  Akıl ve sağduyu sahibi herkes bilir ki bu zihniyetin, ne basın özgürlüğüyle ne düşünce özgürlüğüyle ne de demokrasi idealleriyle bir ilgisi vardı, olamaz. Bu karikatürlere geçici bir gaflet halinin eğer tezahürü olarak bakacaksak, -ki böyle bakmayı da arzu ederdik- ancak geçen bu süreçte bu vahim hatadan dönüldüğüne dair somut bir yaklaşım gösterilmemiştir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı