Gündem Haberleri

  Erdoğan Köşk davasından beraat etti

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyaz, Malta ve Çadır köşklerinde yapılan tamirat sırasında tarihi özelliklere zarar verdikleri iddiasıyla yargılanan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 14 sanık, suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

  İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Açıkalın, Genel Sekreter Vekili Altan Raşit Civan, Genel Sekreter Yardımcısı Adem Baştürk, İmar İşleri Daire Başkanı Birol Tortop, İmar Müdürü Nihat Macit, Fen İşleri Daire Başkanı Şaban Erden,Hukuk Müşavirleri İzzet Özgenç ve Osman Yıldırak, Hesap İşleri Daire Başkanı Nuriddin Dönmez, Yazı İşleri Müdürleri Celal Sevecan, Sabri Dereli ve İshak Dinçer katılmadı.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Şefik Mutlu, mahkemeye sunulan 3 kişilik bilirkişi raporunda, köşklerdeki onarımın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun ilke kararına uygun olarak 'basit onarım' kapsamında yapıldığının bildirildiğini tutanağa yazdırdı.

  Esas hakkındaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Rasim Işıkaltın, yazılı olarak hazırladığı 2 sayfalık görüşünü mahkemeye vererek, sanıklara atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından beraatlerine karar verilmesini istedi.

  Mahkeme heyeti de suçun yasal unsurları oluşmadığı için tüm sanıkların beraatine karar verdi.

  Davaya esas teşkil eden İl İdare Kurulu'nun verdiği lüzum-u muhakeme kararında, Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu sanıkların, "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçundan 3'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı