Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Kimse aydınlık fotoğrafı karartamayacak

  A.A.
  30 Ekim 2005 - 16:30Son Güncelleme : 30 Ekim 2005 - 16:30

  Başbakan Erdoğan, Gaziantep'te, DSİ Kayacık Barajı ve 30 ayrı projenin ortak açılış töreninde, Türkiye'nin kabuk değiştirmekte, tepeden tırnağa yenilenmekte olduğunu belirtti.

  Türkiye'nin bütün dünyada bir cazibe merkezi olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Geçici sorunlara ve lokal meselelere bakarak kimse Türkiye'nin aydınlık fotoğrafını karartamaz” dedi.

  Erdoğan, Türkiye'nin geri dönülmez bir güven ve istikrar ortamının hazzını, geçmişte kaybettiği huzuru ve güveni yeniden bulmanın huzurunu yaşadığını ifade etti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Türkiye şu anda huzuru yaşamaktadır. 70 milyonun kardeşliğini, huzurunu gölgelemek isteyenler bir daha o eski fırsatları bulamayacaklar. Bu ülkenin kardeşlik, siyaset ve demokrasi kültüründe, şunu iyi bilelim ki çıta olabildiğince yükselmiştir. AKP milletin eliyle kurulmuş ve milletin iddiasına sahip çıkmıştır. İktidarımız milletin iktidarı olarak bu bayrağı şerefle taşımaya devam edecektir.”

  “BURADAN GERİYE DÖNÜŞ OLMAYACAK”

  Başbakan Erdoğan, Türkiye'de uzlaşma kültürünün derinleştiğini, ülkeyi üretim heyecanının sardığını, özel sektörün şahlandığını vurguladı.“Herkes şunu bilmelidir ki buradan geriye dönüş olmayacaktır” diyen Erdoğan, Türkiye'nin sağlam bir hukuk devleti olduğunu ve zaaflarını kolayca aşabileceğini artık dünyada herkesin gördüğünü bildirdi.

  Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının tüm dünyada yankılandığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:
  “Ekonomideki olağanüstü gelişmeler, hukuk ve demokrasi reformlarıyla dünya Türkiye'yi konuşuyor. Dün başbakan Ankara'dan Anadolu'ya adım atamazken, bugün biz katrilyonluk tesislerin açılışına yetişemiyoruz. Onlarca tesisi peş peşe açıyoruz, bakın nereden nereye geldik.”

  Kayacık Barajı ve hizmete açılan diğer tesislere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, projelerin toplam maliyetinin 1995 yılı birim fiyatlarıyla 1 milyar 300 milyon YTL olduğunu söyledi.

  Gaziantep'in Oğuzeli İlçesi'nde yaptırılan Kayacık Barajı'nın derivasyon tünelinin yapımına 1987 yılında başlandığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Bugün 2005 yılının 30 Ekim'i ve aradan geçen süreye bakın. Tam 17 yıl. Bu baraj tam 17 yılda tamamlanıyor. Böyle mi olmalıydı? Bizler son 3 yılda bu proje üzerinde yoğunlaştık ve 14 yılda yüzde 70'i bitirilebilen bu tesisin geriye kalan yüzde 30'unu 3 yılda tamamladık.Bugün Kayacık Barajı ile 30 tesisimizi hizmete açıyoruz, bu dile kolay. İrili ufaklı bu tesislerle Türkiye hedeflerine daha çok yaklaşıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı