Erdoğan: Kaynak aktarımına izin vermeyiz

Hürriyet Haber
03.01.2002 - 16:05 | Son Güncelleme:

AK Parti lideri Erdoğan, bankalara kaynak aktarılmasına ilişkin düzenlemeyle ilgili şüpheleri giderilmedikçe AK Parti olarak bu yasanın çıkmasına karşı olduklarını bildirdi.

AK Parti Genel Başkanı Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, reel sektörün mali sektöre olan borçlarını yeniden yapılandıran yasa tasarısına da değindi. Erdoğan, tasarıya göre sermayesi yeterli olmayan bankalara 7 yıl vadeli özel tertip devlet iç borçlanma senedi verilmesinin planlandığını da ifade etti. Bu gerçekleşirse devlet eliyle yeni bir yanlışlık yapılacağını, adaletsiz davranılacağını ileri süren Erdoğan, Türk bankacılık sisteminin köklü bir reforma ihtiyacı duyduğunu söyledi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

``Bankalar yeterince denetlenmedi ya da yaşananlara göz yumuldu. Örneğin, (bir banka öz sermayesinin yüzde 25`inden fazlasını kredi olarak bir şirket grubuna kullandıramaz) hükmü varken, buna riayet edilmedi. Hazine bu tür uygulamalara göz yummuştur. Devletin bankalardaki mevduatların tamamına garanti vermesi ve yurt dışı yükümlülüklerin kefil olması, sistemi baştan bozmuş bulunmaktadır.

Ayrıca, devletin bankalara kefil olması, iyiniyetli olmayan bankacıları yolsuzluk ve yanlış yapma konusunda cesaretlendirmiştir. Şubat krizine geldiğimizde, bankaların bir kriz unsuru olarak ortaya çıkmasında yapısal sorunların tartışılmazlığı kadar, hükümetin uyguladığı IMF programı çerçevesinde devlet taahhüdü olarak ortaya koyduğu kur garantisinin de payı büyüktür.

Devletin taahhüdü nedeniyle normalde açık pozisyonlardan kaçan bankalar ve şirketler, devlete ve açık devletin sözüne güvenerek, açık pozisyonlar almışlardır. Eğer devlet son tasarıda olduğu gibi kimi bankalara yardım etmeyi düşünüyorsa bir ayrıma gitmeden, Şubat 2001`deki açık pozisyonları gereği zarar gören tüm banka ve şirketleritazmin etmelidir.

Kimi siyasetçilere ve gruplara ait bankalar baştan beri kötü durumdayken kayrıldılar. Fon`a devredilmediler de ortalığın nispeten sakinleşmesi ve fırtınanın geçmesi beklendi de şimdi onlar mı kurtarılıyor?``
     
 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı