ANKARA HABERLERİ

Erdoğan: Katar'ın bir terör zanlısı olarak tavsif edilmesini çok ağır bir itham olarak görüyorum (2) 

DHA
07 Haziran 2017 - 00:32Son Güncelleme : 07 Haziran 2017 - 00:32

Erdoğan: Katar'ın bir terör zanlısı olarak tavsif edilmesini çok ağır bir itham olarak görüyorum (2) 

DHA

"KATO DAĞI'NIN TEPESİNDEN BİN METRE DİKEY AŞAĞI KUYU, ONUN ALTINDA ŞEHİR, BAKIYORSUNUZ MAALESEF DOST BİLDİKLERİMİZİN SİLAHLARI ORALARDA STOKLANMIŞ" 

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI 'MİLİS GÜÇ' GİBİ TANIMLAMALARLA AKLAYANLAR HATALARINI ANLAYACAKLAR" 


"SON 1 HAFTADA FARKLI MEYDAN OKUMALAR İLE YÜZLEŞİYORUZ" 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küresel anlamda oldukça sancılı ve zorlu bir süreçten geçiyoruz. Sadece ülkemizin içinde yer aldığı coğrafya değil dünyanın bir çok bölgesinde terörden açlığa İslam düşmanlığından kültürel ırkçılığa kadar farklı meydan okumalar ile yüzleşiyoruz. Son 1 haftada yaşadığımız hadiseler karşı karşıya olduğumuz bu çetin sınamaların en bariz yansımalarıdır.  Afganistan ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun kalleş terör saldırılarında hayatlarını kaybedenler için ülkem ve milletim adına taziyelerimi iletiyorum. Teröristin kimliğine, söylemine, mağdurların milliyetine bakmadan tüm terör eylemlerini lanetliyoruz" dedi. 

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI 'MİLİS GÜÇ' GİBİ TANIMLAMALARLA AKLAYANLAR HATALARINI ANLAYACAKLAR" 
Erdoğan, "Sırf bölgedeki politikalarına hizmet ettikleri için terör örgütlerine karşı bir duruş sergilemek yerine onları 'milis güç' gibi tanımlamalarla aklayanlar, hayati bir hata yaptıklarını çok yakında anlayacaklardır" dedi. 

"DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BERTARAF ETMEK İÇİN BİR BAŞKA ELİ KANLI ÖRGÜT DEVREYE ALINIYOR" 
Erdoğan, "Böyle bir stratejik körlük maalesef komşumuz Suriye'de yaşanıyor. DEAŞ terör örgütünü bertaraf etmek için bir başka eli kanlı örgüt devreye alınıyor. Bunun adı kanı kan ile temizlemeye çalışmaktır. Taktik sebeplerle bile olsa işgal ettiği bölgelerde etnik temizlik faaliyeti yürüten, kimi zaman rejimle kimi zaman DEAŞ'la işbirliği yapan bir terör örgütüne arka çıkmak, asla doğru değildir. Siyasi çözüm vizyonu ortaya koymayan, bölgenin tarihi, sosyal ve kültürel dinamiklerini yok sayan bir inisiyatifin başarı şansı yoktur. Kendisinden başka hiç kimseye hayat hakkı tanımayan bir terör örgütü, kesinlikle demokratik güç olamaz. Böylesi bir yapıyı tarif edecek tek ifade, 'terör örgütü' kavramıdır" açıklamasında bulundu. 

"TOPRAKLARIMIZA YÖNELİK EN UFAK BİR TACİZ OLACAK OLURSA, BİZ DE GEREĞİNİ YAPARIZ" 
Erdoğan,"Suriye'de bu terör örgütüne verilen silahların çok yakında ülkemize, bölgemize, dünyamıza dönmesi kuvvetle muhtemeldir. 'Ben senin dostunum' demek işi çözmüyor. Bal bal demekle ağız tadlanmaz. Balı yersen ağız tadlanır. Onun için biz lafla peynir gemisini yürütmüyoruz. Bize icraat lazım. Bizim topraklarımıza yönelik en ufak bir taciz olacak olursa, biz de gereğini yaparız. Milletimizin daha fazla bedel ödemeye tahamülü kalmamıştır" ifadelerini kullandı. 

"MAALESEF DOST BİLDİKLERİMİZİN SİLAHLARI ORALARDA STOKLANMIŞ" 
Erdoğan,"Kato Dağı'nın tepesinden bin metre dikey aşağı kuyu, onun altında şehir, bakıyorsunuz 100 metre, 200 metre dağın altında şehirler, mağaralar, inler ve oralarda bütün lojistik malzemeler, silahlar her şey oralarda ve maalesef dost bildiklerimizin silahları oralarda stoklanmış" dedi. 

"GÖZÜ OLANLARA SESLENİYORUZ; SURİYE VE IRAK'IN BÖLÜNMESİNE FIRSAT VERMEYELİM" 
Erdoğan, "Ne Irak ne Suriye topraklarında birilerininin olduğu gibi gözümüz yok. Oralarda gözü olanlara sesleniyoruz; Suriye ve Irak'ın bölünmesine fırsat vermeyelim" dedi. 

"CERABLUS'TAN DEAŞ'I ÇIKARDIK, RAİ'DEN ÇIKARDIK, DABIK'TAN ÇIKARDIK, EL BAB'TAN ÇIKARDIK" 
Erdoğan, "Cerablus'tan DEAŞ'ı çıkardık, Rai'den çıkardık, Dabık'tan çıkardık, El Bab'tan çıkardık. 'Gelin bu işi beraber yürütelim' dememize rağmen, bu işi bizim terör örgütü olarak ilan ettiğimiz PYD ve onun silahlı kanadı YPG ile yürüteceklerini söylediler. Bize düşen nedir? Hayırlı olsun. Ama bizim topraklarımıza yönelik en ufak bir taciz olacak olursa biz de gereğini yaparız" diye konuştu. 

"KÜRESEL GÜVENLİK SİSTEMİ ZAMANIN RUHUNA GÖRE GÜNCELLENMESİ ŞARTTIR" 
Erdoğan, "Sizi rejim çağırmış olabilir, rejimin kendisi zalim. Bizi de halk çağırıyor. Halk çağırdığı için oradayız. Biz insani yardımlarımızı sürdürüyoruz. BM Güvenlik Konseyi'nde varlığını sürdüren statüko, günümüz ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Birçok alanda bu yapının neden olduğu sıkışmışlığı yaşıyoruz. Başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere küresel güvenlik sistemi zamanın ruhuna göre güncellenmesi şarttır" açıklamasında bulundu. 

"BUNDAN SONRA DAHA GİRİŞİMCİ VE AKTİF BİR TÜRKİYE İLE KARŞILAŞACAKSINIZ" 
Erdoğan, "Dünyadaki 196 ülkenin de dönerli olarak içinde yer aldığı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi lazım. Aynı anda değil. Diyelim yimişerli yirmişerli. Mültecilerle ilgili Brüksel'de de görüşmelerim oldu yardımları verseniz de vermeseniz de bu mağdurları sokakta bırakmayacağız. Aradan geçen 14 yıla rağmen AK Parti reformcu ruhunu kaybetmemiştir. Bundan sonra daha girişimci ve aktif bir Türkiye ile karşılaşacaksınız. 15 Temmuz sonrası hukuk içinde hesap sorarken birileri de bize karşı dışarıda hesap sormaya kalkıyor. Durun bakalım geçmiş olsun bile demediniz" dedi.  

(FOTOĞRAF) 

Hakime TORUN / ANKARA (DHA)  


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erdoğan: Katar'ın bir terör zanlısı olarak tavsif edilmesini çok ağır bir itham olarak görüyorum (2)  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı