Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan karikatürlerine devam

  İstanbul
  25.03.2005 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Karikatürcüler Derneği, Erdoğan’ın, kendisini çeşitle hayvan şeklinde betimleyen karikatürlere açtığı manevi tazminat davalarını protesto ederek, bu tür karikatürler çizilmeye devam edileceğini bildirdi.

  Karikatürcüler Derneği, Taksim Hill Otel’de düzenlediği basın toplantısıyla, Penguen Dergisi çizerlerine destek verdi. Dernek Başkanı Metin Peker, karikatürist Sefer Selvi ve Musa Kart’tan sonra Penguen Dergisi’ne "karikatürlerden" dolayı dava açılmasını eleştirerek, özgür tartışma ortamının yolunun mizahtan geçtiğini vurguladı.

    

  Dergi çizerleri adına açıklama yapan karikatürist Bahadır Baruter de Türkiye’de çok güçlü bir karikatür geleneğinin bulunduğu, Penguen’in de bu geleneğin yetiştirdiği, kendi ayakları üstünde durmaya çalışan, bağımsız bir dergi olduğunu kaydetti.

   

  Baruter, Erdoğan’ın, karikatürist Musa Kart’ın karikatürüne açtığı davayı protesto etmek amacıyla hazırladıkları kapaktaki karikatürler için de manevi tazminat davası açtığını belirtirken, amaçlarının düşünce özgürlüğüne sınırlama getirme girişimine karşı durma olduğunu anlattı.

    

  "ERDOĞAN DEMOKRATİK KONUMUN UZAĞINDA"

   

  Baruter, "Başbakan Erdoğan’ın bu tavrı, benzer konumdaki Batılı siyasetçilerle karşılaştırıldığında, benimsenmesi gereken düşünce özgürlüğü destekleyici, hoşgörülü ve demokratik sosyal konumun uzağında kalmaktadır" dedi.

   

  Son gelişmelerin AB’ye girmek isteyen bir iktidarın içtenliği, kültürel yeterlilikleri konusunda soru işaretleri oluşturduğuna dikkat çeken Baruter, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan beklentimiz, kişisel inançları ne olursa olsun, tüm sanatçılara, basılı ve görsel medya basın mensuplarına en az batılı meslektaşlarının sahip olduğu özgürlükleri sağlamasıdır" diye konuştu.

    

  Baturer, tazminat davasının lehlerine sonuçlanacağına inandıklarını dile getirerek, bundan sonraki sayılarında da bir başka biçimde, protestolarına devam eder nitelikte karikatürler çizmeyi sürdüreceklerini bildirdi.

    

  "HAYVANLI DAVALAR ÇOK İLGİNÇ BİR HAL ALDI"

   

  Dergi çizerlerinden Metin Üstündağ da hayvanlı davaların çok ilginç bir hal aldığına işaret ederek, hayvanlı karikatürlerin çizilmeye devam edeceğini söyledi. Çizdikleri karikatür konusunda Üstündağ, "Biz her hangi bir mahlukata benzetmedik, öyle bir derdimiz yoktu, durumu protesto için yaptık, hakaret amacımız yoktu. Erdoğan, ’yaradılanı sev yaradandan ötürü’ felsefesine uyduğu için, bütün canlıları da yaradan yarattığı için bir kompleks olmayacağını düşünerek, sevdiğimiz mahluklara benzettik" dedi.

    

  Karikatürist Bedri Koraman da çok uzun yıllar siyasi karikatürler çizdiğini dile getirerek, "Sırtlan çizdim, leylek çizdim, kaplan, tilki çizdim. Ama çizdiğim dönemde ya o zamanki politikacılar daha olgundu, ya da daha demokrattı. Hiçbirinin aklına dava açmak gelmedi" dedi.

    

  Türkiye Yazarlar Birliği Ersin Özarslan, karikatürcüleri sonuna kadar desteklediklerini belirterek, "Siz hayvanları çizdiniz. Evlerinde kedi, köpek gibi havyan besleyenler bu davayı hakaret olarak kabul ederek, ’hakaret" davası açabilirler" dedi.

   

  Devrik Kırgız lideri Askarn Akayev, ülke dışında olduğunu, ancak görevinden istifa etmediğini söyledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı