Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan, Japonya gezisinden memnun döndü

  Ankara
  15.04.2004 - 08:44 | Son Güncelleme: 15.04.2004 - 08:44

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Japonya'ya yaptığımız ziyaretin, Türkiye-Japonya arasında daha nice güzelliklere vesile olmasını diliyorum'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, Japonya dönüşünde havalimanında yaptığı açıklamada, ziyareti sırasında Japonya başbakanıyla çok kapsamlı ve yararlı görüşmeler yaptıklarını belirtti. Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun 1890 yılına uzandığını, Ertuğrul Firkateyni'nin batmasıyla başlayan dostluğun bugünlere geldiğini ifade etti.

    

  Erdoğan, ''Her geçen gün bu dostluk çok daha farklı ve anlamlı bir zenginliğe kavuştu. Her geçen gün bu daha iyiye, daha ileriye gidiyor'' dedi.

    

  Görüşmelerde ekonomik, siyasi ve ticari konuların gündeme geldiğini anlatan Erdoğan, Japonya'da ilan edilen Türk Yılı etkinlikleri nedeniyle bugüne kadar 600 bin Japon vatandaşının sergileri veya etkinlikleri izlediklerini, bunun, iki ülke ilişkilerinin halk tabanında gelişmesine vesile olacağını dile getirdi.

    

  KALEHÖYÜK’TE ARKEOLOJİK KAZI

   

  Ziyareti sırasında Japon İmparatoru ve prensle görüşmelerde bulunduğunu anlatan Erdoğan, Japon prensin de yakından takip ettiği Kaman Kalehöyük'te arkeolojik kazı araştırmalarının süreceğini, bu kazıların 50 yıllık bir süreci kapsayacağını belirtti.

    

  Türk-Japon Dostluk Grubu'nun aktif çalışmalar yaptığını söyleyen Erdoğan, ''Ülkelerimiz arasındaki geleneksel dostluk ilişkilerini yansıtacak şekilde sıcak bir atmosferde cereyan eden bu görüşmeler, ikili ilişkilerimizin bütün yönleriyle ele alınmasına vesile oldu'' diye konuştu.

    

  Erdoğan, yatırımcı ve finans kurumlarıyla görüşmelerde bulunduklarını, yabancı sermayenin Türkiye'ye girmesi için alınan önlemlerin anlatıldığını da kaydetti.

   

  TOYOTA'DA KAPASİTE ARTACAK

   

  Irak ve Kıbrıs konularında da bilgilendirmelerde bulunduklarını belirten Erdoğan, Toyota Otomobil Fabrikası'nı gezdiklerini, Toyota'nın Türkiye'de öncelikli yatırımcı kuruluş olduğunu, Adapazarı'ndaki 80 bin kapasiteli fabrikayı, 200 bin kapasiteye çıkaracağını, burada üretilen araçların Ortadoğu ve Avrupa'ya ihraç edileceğini söyledi.

    

  Erdoğan, işadamlarıyla yaptıkları görüşmelere değinerek, yeni teşvik yasasını anlattıklarını, işadamlarının Japonya'ya tekstil makinası ihraç anlaşması yaptıklarını ve bundan mutluluk duyduklarını belirtti.

    

  Erdoğan konuşmasını, ''Ziyaretimizin, Türkiye-Japonya arasında daha nice güzelliklere vesile olmasını diliyorum. Özellikle turizm alanında patlamaya vesile olmasını bekliyoruz. Japonya Dışişleri Bakanlığı da 15-20 Kasım'da İstanbul'daki terör eylemlerinden sonra aldığı tedbir kararını kaldırdı. Bu karar, Japonya'dan Türkiye'ye turist akımını da hızlandıracak'' diyerek tamamladı.

        

  ERDOĞAN, GEZİYE KATILANLARA ''ŞÜKRANLARINI'' SUNDU

     

  Başbakan Erdoğan, uçakta dahili anonsla yaptığı konuşmada, geziye katılanlara ''en kalbi şükranlarını'' sunduğunu belirtti.

    

  Japonya'ya giderken ve dönüşte bazı eksikliklerin yaşanmış olabileceğini ifade eden Erdoğan, gerek Türk Hükümeti, gerekse işadamları olarak bu eksiklikleri hep beraber yaşadıklarını dile getirdi. Geziyi bir ilk olarak değerlendiren Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin dayanışma ile gelişmesi temennisinde bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı