Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan Japon Meclis Başkanı ile görüştü

  Hürriyet Haber
  13 Nisan 2004 - 08:57Son Güncelleme : 13 Nisan 2004 - 08:57

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'daki temasları kapsamında, Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Yohei Kono ve Senato Başkanı Hıroyuki Kurata ile ayrı ayrı görüştü.

  Parlamento'da gerçekleşen görüşmede, Temsilciler Meclisi Başkanı Yohei, Japonya'da Türk Yılı'nın devam ettiğini belirterek, bunun, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde bir adım olduğunu kaydetti. Erdoğan daJaponya'yı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

    

  Erdoğan ve beraberindeki heyet, daha sonra bir başka salona geçerek, Senato Başkanı Hıroyuki ile bir araya geldi. Hıroyuki, Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu'yu birbirine bağlayan bir coğrafyada olan Türkiye'nin, bölgenin istikrarı açısından önemli bir ülke olduğunu belirtti.

   

  İki ülke arasındaki ilişkilerin iyi yönde geliştiğini ifade eden Hıroyuki, dünyada karşılaşılan en büyük sorunun, terörizm olduğunu söyledi. Terörizmin önlenmesi için uluslararası camianın ortak hareket etmesi gerektiğini dile getiren Senato Başkanı, Kuzey Doğu Asya'nın istikrarı için nükleer silah imal eden Kuzey Kore'ye karşı, Japonya'nın, ''Türkiye'nin desteğini rica ettiğini'' bildirdi.

    

  Irak konusuna da değinen Hıroyuki, Japonya'nın bu bölge için 5 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını anımsattı. 3 Japon'un Irak'ta rehin alındığını hatırlatan Hıroyuki, Türkiye'nin bu duruma karşı takındığı tavrı takdirle takip ettiğini söyledi. Hıroyuki, Irak'ın kalkınmasına ve yeniden yapılandırılmasına olan desteklerinin süreceğini belirtti.

     

  ''MESAFE ÇOK, DOSTLUK YAKIN''

     

  Başbakan Erdoğan da Japonya ile Türkiye'nin, biri İpek Yolu'nun en doğusunda, diğeri en batısında, mesafesi çok, ancak dostluk olarak yakın iki ülke olduklarını belirterek, bu yakın ilişkinin daha ileri bir boyuta taşınmasını istediklerini kaydetti. İki ülkenin, farklı alanlarda ortak adımlar atabileceğini belirten Erdoğan, faal çalışan iki ülke parlamentolar arası dostluk gruplarının varlığının, bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Görüşme, daha sonra basına kapalı devam etti.

    

  Başbakan Erdoğan, Parlamento'daki temaslarının ardından, Tokyo Türk Camii'ni ziyaret etti. Bu ziyarette de basının görüntü almasına izin verilirken, Erdoğan'ın, burada Türk cemaatiyle sohbet ettiği belirtildi.

   

  ERDOĞAN: BİZ DE JAPON YILI İLAN EDELİM

   

  Başbakan Erdoğan, Türk-Japon Parlamentolar arası Dostluk Grubu üyeleri ile de kahvaltıda bir araya geldi.

    

  Başbakan Erdoğan, New Botani Oteli'ndeki kahvaltılı toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme azminde olduklarını söyledi. TBMM'de 380 üyesiyle en güçlü grubun Japon Dostluk Gurubu olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Bu da Meclisteki dostlarımızın Japonya'ya olan ilgisinin bir göstergesidir'' dedi.

   

  Bir süre önce Japonya'yı ziyaret eden TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın selamlarını getirdiğini kaydeden Erdoğan, 2003 yılının Japonya'da Türk Yılı olarak ilan edildiğini anımsatarak, ''Biz de aynı şekilde Japon yılı ilan edelim'' diye konuştu.

    

  3 Japon'un Irak'ta rehin alınması nedeniyle, bu ülkede sıkıntılı günler yaşandığını bildiklerini belirten Erdoğan, Japonya'nın Afganistan'da olduğu gibi, Irak'taki barışçı tavrını takdir ettiklerini belirtti.

    

  Erdoğan, terörizme karşı ortak tavır oluşturmak istediklerini dile getirerek, geçen yıl Kasım ayında Türkiye'yi hedef alan terör saldırılarının ardından, Japonya'nın Türkiye'ye dönük seyahat tedbirlerinin kaldırmasını da memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı