Gündem Haberleri

  Erdoğan: İsrail, Lieberman’dan kurtulmalı

  JPost
  13.01.2011 - 11:39 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, El Cezire televizyonuna verdiği röportajda Netanyahu hükümetinin İsrail tarihindeki “belki de en kötü” hükümet olduğunu söyledi. Erdoğan, İsrail’in Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’dan kurtulması gerektiğini söyledi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  El Cezire’de dün gece yayımlanan röportajda Erdoğan, “İsrail’in en büyük sorunu Lieberman’dır, İsraillilerin ondan kurtulması gerek” dedi.

   

  “Bu bizim değil, onların sorunudur” diyen Erdoğan, İsrail’in Lieberman’ın görevine son vermedikçe, sorunlarının daha da kötüye gideceğini belirtti.    

   

  Erdoğan, Lieberman’ı kasıtla, “Türkiye’ye karşı böyle sözler kullanan her kim olursa aynaya bakacak ve karşısında değersiz bir insan görecektir” dedi.

   

  İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom ise Lieberman'ın demokratik olarak seçildiğini hatırlatarak, Erdoğan'ın ifadelerini "uygunsuz" olarak nitelendirdi. Şalom, İsrail'in Türkiye'yle ilişkilerini düzeltmek istediğini ancak "bu ifadelerin maalesef aranın kapanmasına engel olduğunu" söyledi.

   

  "İSRAİL TARİHİNDEKİ EN KÖTÜ HÜKÜMET"

  İsrail-Türkiye ilişkilerine dair genel görüşlerini de dile getiren Erdoğan, “Netanyahu hükümeti politikalarını değiştirmezse, bizim tavrımızda da değişiklik beklememelidir. Netanyahu hükümeti İsrail tarihindeki en kötü hükümet olabilir” derken, İsraillilerin politikaları değişmedikçe, Türk yetkililerin kendileriyle aynı masaya oturmayacağını belirtti.

   

  Erdoğan, “İsrail’le olan anlaşmaları yenilemeyeceğim” dedi.

   

  İsrail’in Mavi Marmara olayıyla ilgili olarak Türkiye’den özür dilemesi ve baskında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemesi gerektiğini bir kez daha ifade eden Erdoğan, “İsrail bu şartları yerine getirdiğinde durumu değerlendireceğiz” dedi.

   

  "HAMAS OLMADAN BARIŞ OLMAZ"

  Erdoğan, İsrail’in Hamas’la müzakere masasına oturmadıkça barışı sağlayamayacağını ve bunu Ortadoğu Dörtlüsü’nün temsilcisi Tony Blair’e söylediğini de belirtti.

   

  Hamas’ın bir terörist örgüt olmadığını söyleyen Obama, “Onlar topraklarını savunan insanlar. Hamas seçimlere girmiş ve seçimleri kazanmış bir harekettir. [İsrail] onları demokrasi düşmanı olarak görüyor” dedi.

   

  Hamas’a fırsat verilmediğini, hareketin bürün imkanlarının alındığını da ifade eden Erdoğan, “Bu nasıl demokrasi? Aksine, bu demokrasi karşıtlığıdır” dedi.

   

  Jerusalem Post'ta yayımlanan "Erdogan: 'Israel should get rid of Lieberman'" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı