Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: İslam dünyasına liderlik çabam yok

  Planet
  11 Aralık 2009 - 12:06Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 12:06

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Russia Today kanalına verdiği röportajda Türkiye’nin AB üyelik umutlarını ve dış politikadaki diğer konuları tartıştı.

  Muhabirin, Erdoğan’a “İslam dünyasının liderliğine ilerliyorsunuz, bu stratejik konumu koruyabilecek misiniz?” sorusuna İslam dünyasının lideri olmak gibi bir çabası olmadığını belirten Erdoğan “Biz sadece kendi insanımıza en iyi şekilde hizmet etmeye inandık. Biz eşitliği sağlamaya çalışıyoruz, çünkü pek çok ülke bu eşitsizlikten zarar görüyor. Bir asırlık devlet geleneğimizle sorunların üstesinden gelme sürecine katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

  Türkiye’nin öncelikle güçlü olmak ve komşularıyla ilişkilerini iyi bir düzeye taşımak istediğini ifade eden Erdoğan, Avrupa Birliği konusunda Ankara’nın umutlarını yitirmediğini, AB’den açıkça “Sizi almıyoruz” açıklaması gelene kadar çabaların süreceğini ifade etti.                     

  Erdoğan “Avrupa’da özgürlükler ve demokrasi konularında Türkiye’yle yarışamayacak ülkeler var. Bizim kabul edilmememizin sebebi politiktir. Yeni AB Başkanı’yla yeni bir döneme girildi, ben pek çok alanda ilerleme sağlanabileceğine inanıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı