Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Irak tüm Iraklılarındır

  Hürriyet Haber
  27 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ocak 2012 - 00:07

  Ankara’da üst düzey temaslarda bulunan El Hekim, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Gül, görüşmede El Hekim’e, Amerikan askerlerinin geri çekilmesini izleyen dönemde Iraklı tüm kesimlerin, ülkenin bütününün menfaatlerini gözeten politikalar benimseyerek, sağduyu ve teenniyle (ileriyi düşünerek) hareket etmesi gerektiğini söyledi. Gül görüşmede, Irak’ın karşı karşıya bulunduğu sorunların çözüm yolunun karşılıklı saygı ve anlayışa dayalı diyalog olduğunu vurguladı. El Hekim de, Türkiye’nin, Irak halkının tüm katmanlarına eşit mesafede duran tutumu için müteşekkir olduklarını vurguladı. Başbakan Tayyip Erdoğan da El Hekim’i kabul etti. Başbakanlık Resmi Konut’ta gerçekleşen ve ikili ilişkiler ile bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı görüşmeyle ilgili Başbakanlık’tan şu açıklama yapıldı: “Sayın Başbakanımız, ‘Irak tüm Iraklılarındır’ ilkesi doğrultusunda Irak’ın birlik ve bütünlüğüne önümüzdeki süreçte de ülkemizin katkı sağlamaya devam edeceğini belirtmiştir.”

  Kılıçdaroğlu da ağırladı

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da El Hekim’i TBMM’deki makamında ağırladı ve “Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması önemli” mesajı verdi.

  Türkiye etnik ve mezhebi yaklaşmaz

  EL Hekim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüştü. Bu görüşmenin ardından Şii Lider El Hekim, basın toplantısında “Tek mezhebe dayalı bir yönetimin devam etmesi mümkün değil” dedi. Hekim, koalisyondan çekilmeyi değerlendiren Irakiye Partisi’ne de “Parlamentoya dönün. Çalışmalara devam edin” çağrısında bulundu. Davutoğlu da, “Irak’taki değişim süreciyle ilgili vizyonumuz ortak. Bölgemizdeki olağanüstü değişim büyük fırsatlara beraber büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Böyle kritik bir dönemde sık sık biraraya gelerek bu uyanışı, bu değişimi birlikte değerlendirmemiz gerekmektedir. Türkiye’nin bölgede hiçbir zaman etnik mezhebi yaklaşımı olmadı, olmayacaktır” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı