Erdoğan’ın ‘Katar-Kuveyt seferi’ne iki uçak dolusu işadamı gidiyor

Hürriyet Haber
08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Pazar günü Katar ve Kuveyt’e gezisine çıkacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iki uçak dolusu işadamı eşlik edecek. Başbakan Erdoğan’ın kendi uçağı da dikkate alınınca, Katar ve Kuveyt seferi için Türkiye’den üç uçak kalkacak. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Başvuran 413 kişi var. İlk kez üç uçakla ticaret seferine çıkacağız” dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü çıkacağı Katar ve Kuveyt gezisine işadamları büyük ilgi gösterdi. Kişi başı harcamaların 3 bin dolar olduğu geziye 413 kişi katılacak. Bu geziye Başbakanlık uçağı dışında iki uçak kaldıracaklarını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Başbakanlık uçağıyla birlikte 3 uçak Katar ve Kuveyt’e gidecek. Bugüne kadar ilk defa bir iş heyeti gezisine bu kadar büyük ilgi oldu” dedi.
Katar’da 200 ihale var
Heyetin içinde birçok sektörden şirket yöneticilerinin bulunduğunu belirten Mehmet Büyükekşi, şu bilgileri verdi: “Daha önceki gezilere 1 uçak giderdik. Bu gezi için sayı 413’e çıktığı için, Başbakanlık uçağı dışında iki uçak daha kaldıracağız. Yani toplam 3 uçakla gidilecek. 2020 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da ilk üç ayda 200 ihale gerçekleştirilecek. Bu rakamlar işadamlarının geziye olan ilgisini de artırdı.”
İstanbul’un payı düştü  
Ticaret heyetlerinin yaptığı gezilerden işadamlarının memnun ayrıldığını anlatan Mehmet Büyükekşi, şu değerlendirmeyi yaptı: “10 yıl önce 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısı 4’tü, bu yıl bu sayı 14’e yükseldi. İstanbul’un ihracatı 10 yılda yüzde 215 oranında arttı. Ancak payı yüzde 59.1’den yüzde 45.6’ya geriledi. Manisa ilk 10’da en yüksek ihracat artışı gerçekleştiren il oldu. Manisa’nın ihracatı 10 yılda yüzde 1548 oranında arttı.”
Avrupa’nın hızı kesildi
İhracat paylarının yükselen ve düşn ülkeleri hakkında bilgi veren Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu: “2000 yılından 2010’a tüm ihracat yüzde 309 oranında arttı, ancak Almanya’ya ihracat artış hızı yüzde 121’de, İngiltere’ye yüzde 242’de, İtalya’ya yüzde 266’da, Fransa’ya yüzde 270’de, ABD’ye ise yüzde 20’de kaldığı. İlk 20 içerisinde yer alan ülkelere bakıldığında AB ülkeleri ve ABD gibi gelişmiş ekonomilere yapılan ihracat payının genelde azaldığı görüldü. Tam tersine komşularımız ile yakın ve orta Doğu ülkelerine ihracatımızın payı artıyor.”

2010 yılında 24 ülkeye gittik

GEÇTİĞİMİZ yıl ihracatı geliştirmek için yapılan çalışmaları anlatan Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu:
Geçen yıl 24 ülkeyi ziyaret ederken 18 de ticaret heyeti düzenledik.
Bu gezilerin 5’ine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3’üne Başbakan recep Tayyip Erdoğan, 20’sine de Devlet Bakanı Zafer Çağlayan katıldı.

Türkiye yükselen yıldız konumunda

2010 yılında yapılan uygulamalardan dolayı ekonomi yönetimine bir not vermesi gerekirse, bunun 7.5’tan 8 olacağını, iki puanlık kaybın da dış açık ve uygulanan kur politikalarından kaynaklandığını anlatan Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu: “Türkiye 2010 yılını birçok alanda dünyadan ayrışarak tamamladı. Büyüme yüzde 8’i geçebilir. Sanayide kapasite kullanımında iyi yerlere gelindi, kredi notunun yatırım yapılabilir olmasına ramak kaldı. Dünya ölçeğinde bütün ülkeler sıkıntı içindeyken Türkiye’nin yükselen yıldız konumunda olması sevindirici.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı