Gündem Haberleri

  Erdoğan’ın karşısında aday olacağım

  Cem TURSUN / DHA
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un da yargılandığı İkinci Ergenekon Davası’nın 103’üncü duruşmasında sanıkların talepleri dinlendi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları’ndaki duruşmada söz alan tutuklu sanık gazeteci Tuncay Özkan şunları söyledi: “Siyaset yapmak doğal hakkım. Siyaset yapma çabam nedeniyle burada yargılanıyorum. Önümüzdeki seçimlerde siyasi rakibim Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olduğu yerde, onun karşısında adaylığımı koyacağım. Başbakan bana 1200 dava açtı, hiçbirini kaybetmedim. Seçilsem de seçilmesem de içeride yatarım. Dokunulmazlığa karşıyım. Neyime dokunmadınız ki neyime dokunmayacaksınız.”

  Cezaevinde tedavi

  Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün sağlık durumuyla ilgili Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı rapor da mahkemeye ulaştı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yatan Ersöz’ün tetkikleri incelenerek Adli Tıp 3’üncü İhtisas Kurulu Heyeti’nce hazırlanan raporda, “Ersöz’ün cezaevinde tutuklular için ayrılan bölümde tedavi görmesinin hayati tehlike oluşturacak ya da tutukluluk halinin hastanede tedavi görmesine engel teşkil edecek tıbbi bulgu ve belge tespit edilmediği” belirtildi. Raporda ayrıca Ersöz’ün halihazırda sağlık durumuna ilişkin görüş istenmesi halinde muayene için Kurul’a gönderilmesi gerektiği belirtildi.

  2 subay açlık grevinde

  Duruşmada tutuklu sanıklar Albay Cengiz Köylü ile Teğmen Mehmet Ali Çelebi 3 günlük açlık grevine başladıklarını açıkladılar. Köylü, “Hasdal Cezaevi’nde sembolik olarak üç günlük açlık grevine başlayan silah arkadaşım Albay Mustafa Önsel’i yalnız bırakmamak ve onun gibi bu hukuksuzluğu ve zalimliği kınamak için ben de üç günlük açlık grevine başlıyorum” dedi. Çelebi de “163 komutanım tutuklandı, kaçma şüphesi gerekçe gösterilerek. Siz Türk komutanlarının cepheden kaçtığını gördünüz mü? Tahliye talep etmek bana vatan hainliği gibi geliyor. Üç günlük açlık grevine başlıyorum” diye konuştu.

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Özkan, Balbay ve Prof. Dr. Haberal’ın da aralarında bulunduğu 21 sanığın tahliye edilmesi yönünde oy kullandı ama üyelerin oylarıyla tutukluluklarının devamına karar verildi.

  Siyasette yerim olduğunu düşünüyorum

  Tutuklu sanık gazeteci Mustafa Balbay duruşmada “Siyasette yerim olduğunu düşünüyorum” diyerek şöyle konuştu: “Bugüne kadar hiçbir kamuoyu araştırması yapmadım, hiçbir partiyle görüşmedim. Sadece gazetemden izin aldım. Artık mücadelemi hukuk bilmezse halk bilir diyorum. Halkın gönlünde bir yer etmişsem, siyasette de yerim olduğunu düşünüyorum. Daha önce iki defa milletvekilliği teklifi aldım. Biri DSP’den 95 yılında, diğerini söylemiyorum. Teklifleri kabul etmedim. Ama artık gün bugündür diyorum.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı