"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Erdoğan’ın Adana beklentisi büyük

HÜRRİYET Treni’ni aradan dört gün geçmesine karşın özlemişiz... TCDD’nin bu katkısı unutulmayacak; iz bırakacağı da muhakkak... Çünkü Türkiye’de bir ilk oluyor; üç yıldan beri vatandaşın ayağına gidiyor.

Diyarbakır-Elazığ, Muş ve Tatvan turundan dönen trendeki meslektaşlarımızı ve görevlilerle dört gün sonra karşılaştığımızda kucaklaştık.
Elazığ’dan eleştiriler geldi. Bizler gittiğimiz istasyonlarda kırmızı ‘halı istemiyoruz’, A ve B sınıfı gibi nitelenen karşılama da istemiyoruz. (Bazı iktidar mensupları bu statüye alışmışlar demek ki...) Sadece vali ve belediye başkanlarını dinlemek istiyoruz, illerinin röntgenini onların ağızlarından aktarmak istiyoruz. Yani gazetecilik yapmak istiyoruz. Bunun anlamını kavrayamayanlara diyecek bir şeyimiz yok. ‘Ev sahipliği’ni unutmuşlarsa onlar adına üzülürüz.
Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, trenimize en kalabalık kadro ile katılan yerel yöneticiydi. Belediye bandosu da getirmişti. Bizim belediye başkanına sorduğumuz bir soru vardı:
“Kentinizi fiziksel olarak nasıl anlatabilirsiniz?”
MHP’den seçilip şimdi bağımsız olan Aldırmaz’ın cevabı ise şöyle oldu: “%41 orman, %39 tarım, %35 konut-işyeri ve %4 mera...”
Bu rakamlar ne kadar inandırıcıdır. Adana’nın, baraj gölü çevresi dışındaki Güney kesimleri kentsel dönüşümü bekliyor.
‘ORTAK AKIL’ AKP’YE GEÇER Mİ
Adana’da siyasi atmosfer önümüzdeki hafta hayli ısınacak. 4 Haziran’da Başbakan Erdoğan, bir gün sonra da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Adana’ya gelecekler. 14 ay önce görevden alınan Aytaç Durak, hakkında henüz hiçbir dava açılmadığı halde iki ayda bir bu durumun uzatılmasının hukuksuzluğundan yakınıyor. Durak’ın göreve iade edilmek için açtığı dava da sürüyor. Dün bir açıklama yapan Durak, isyanını “165 müfettiş inceleme yaptı. Hâlâ hakkımda bir suç bulunamadıysa, Türkiye’nin en namuslu adamlarından birisiyim” şeklinde dile getirdi.
Durak gittikten sonra kentte ‘tek adamlık’, yerini ortak çalışmaya bırakmış görünüyor. ‘Atom karınca’ adı takılan Vali İlhan Atış önderliğinde tüm sivil toplum örgütleri bir araya gelerek, Adana için el ele vermişler. Aldırmaz, ‘Ortak Akıl Ortak Başarı’ sloganı ile Adana’nın başarıyı tekrar yakalayacağını ve hatta Mersin, Gaziantep, Hatay, İskenderun ve Tarsus’un da ekonomi ve turizmi geliştireceklerini söyledi. Nitekim ‘Adana geleceğini yeniden kuruyor; Adana kenti gelecek stratejileri’ başlıklı bir konferans düzenlemiş önümüzdeki salı günü... Büyükşehir Başkan Vekili Aldırmaz’dan şüphelendik. Erdoğan’ın Adana’ya ilgisi artarken, Aldırmaz’ın AKP’ye geçmesi hiç şaşırtıcı olmayacak.
Trende ilginç bir tablo yaşandı. AKP’liler her ne kadar TV programlarında bir araya gelmiyorsa da Hürriyet treninde üç partinin il başkanları; Mustafa Kebude (AKP), Zeydan Karalar (CHP) ve Abdülkadir Üçkardeşler (MHP) bir araya gelerek ülkenin ve Adana’nın sorunlarını anlattılar. Günün esprisi ise MHP Adana adayı Cahit Öztok’un getirdiği ‘püskevüt’ pastası oldu.

Adana’nın siyasi patronu Ömer Çelik

Adana’nın siyasi kulislerine dönelim... Adana 14 milletvekili çıkarıyor. Adana’da herkes biraz ‘partizan’ ve ‘taraf’... Her aday inanılmaz şekilde çalışıyor. Galiba bu seçimlere özgü bir şey olsa gerek... AKP, anayasayı değiştirecek çoğunluk arıyor; CHP’de, Kılıçdaroğlu ile gelen heyecan tabana da yayılmış; MHP’de ise bir yandan barajın altında kalma iddiaları ve kaset olayı örgütlerini kamçılamış olacak ki herkes ‘partizan’lığını ve yandaşlığını kuvvetli şekilde gösteriyor. Gazeteci dostlar, Adana’daki milletvekilleri arasında iki isme dikkat çektiler.
2. KASIM GÜLEK
İlki, 1950’lerdeki CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek’ten sonra kendisini ‘siyasi bir marka’ olarak nitelendirilen AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, 3. kez listede yer alıyor. Vizyon sahibi entelektüel bir bilim adamı ve yazar... Aynı zamanda Erdoğan’ın danışmanı. Hükümetin dış politikalarında güçlü bir isim. Belki bu yönüyle kendisini halka anlatamıyor veya Adanalı kendisini anlayamıyor. Adanalı diyor ki: “Son 90 günde kente gösterdiği sıcaklığı keşke 9 yıllık vekillik sırasında da göstermiş olsaydı.”
Anlatılanlara göre, adam kayırmadığı söyleniyor. Bu bir yerde doğru ama “Adana için ne yaptı?” diyenler de var. Bu konudaki eleştirilere “Hangi projeyi getirdiler de çözmedik” diyor. AKP’den MHP’ye geçen Belediye Başkanı Aytaç Durak’ı koltuğundan uzaklaştırma operasyonunda etkili ismin Çelik olduğu biliniyor. Başörtülü bir öğrencinin ödül töreninde kürsüye çıkarılmasına engel olduğu iddiasını ortaya atan bir dinci gazetenin kampanyası sonucu Emniyet Müdürü Salih Kesmez’in merkeze alınmasının arkasında yine Çelik’in adı geçiyor.
Daha çok Yörüklerden oluşan 100 bin nüfuslu yeni Sarıçam ilçesindeki önceki gece Ömer Çelik’i izledik. Mitinge havai fişekler altında bir ‘lider’ havasında halkın arasına girdi. Genellikle ülkenin ‘istikrar’a ihtiyacı olduğunu vurgularken “Vatandaşla sandık arasında duvar örmek isteyenler” olduğuna işaret ederken, 12 seçim bürosundan 6’sı ile 70’ye yakın giydirilmiş seçim araçından da 7’sinin ‘bombalandığını’, bazı mesajlarla da tehdit edildiğini söyledi.
İsim vermeden BDP’nin kendisine hedef gösterdiğini, bunu da hükümet adına Meclis’te Kürt sorunu üzerine konuşurken, karşıt argümanları çürütmesine bağlaması ilginçti. Sağlık sorununu sorduk; “Taş gibiyim, kalbim tertemiz” dedi.
Adana 2. sıraya konulan Necati Çetinkaya, iki dönemdir Elazığ’dan seçiliyordu. Elazığ’da geçen gün bize anlatmışlardı: Adana’ya ‘nakledilmesi’ne epeyce kızmış ama ama ‘emir demiri kesmiş.’ Çetinkaya ‘Valilerin valisi Adana’nın abisi’ sloganını kullanıyor.
- CHP’de, siyasete adımını Mustafa Sarıgül’ün TDH’sında atan, Kadirli doğumlu emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu, siyasete ısınıyor; galiba da ısınmış... Osmaniye kökenli olduğundan “Adana için çalışıyorum” diyor.
- 2009’da Büyükşehir Belediye Başkanlığına son anda aday gösterilen, Sanayi Odası eski Başkanı Ümit Özgümüş’ün, CHP listesine bazı adayların girmesine engel olduğu söyleniyor. Zaten kendisi de “Bazı kişileri listeye aldırmadım” demiş. (Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş da, AKP’den aday adayı olmuş, ancak listeye girememiş.)

‘Sahte hacı’

Mustafa Tuncel’le de tanıştık bu arada... 30 yıldır birlikte siyaset yaptığı Aytaç Durak’ın görevden alınmasında, ortaya attığı iddialarla büyük rol oynadı. MHP’den istifa ederek bağımsız kaldı.
Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Tuncel, Meclis’teki konuşmaları nedeniyle Durak’ın kendisine 37 dava açtığını anlattı. Bunlardan en ilgincinin de, ‘sahte hacı’ davası olduğunu, gerçekten de hacca gittiği halde içki içtiğini gördüğü için bu sözleri söylediğini ve bunun için de dava açıldığını söyledi. Anlatılanları yazsak bir kent romanı olur. Neyse... Tuncel’in bu savaşta, gazetecilere karşı tehditkar tavrını Adana’daki meslektaşlarımızca unutulacak gibi değil.

X