Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erdoğan ile Obama neden buluşmuyorlar

Kavşaklarda çapraz düzenle trafiği kesen tepeleme kumla örtülü kamyonlar, enine boyuna sokak ve caddelerde çift park yapan FBİ araçlar, New York polisinin hazır motorize birlikleri, iç onarımı devam eden Birleşmiş Milletler merkez binasının Doğu Nehri yakasında otomatik silahla donanmış sahil koruma tekneleri, düzinelerle kurşun geçmez limuzinler, resmi-sivil 3 bini aşkın polis görevlisi B.M. Genel Kurulu'nun 67'inci dönem toplantılarının yarısını tamamladı.

Toplantıları izlemeye gelen bir Türk kadın meslekdaşımız, benzeri ender görülen koruma düzeni hakkında ''B.M.'ye girmek için karşı kaldırıma geçeceğiniz zaman polisler üç sokak aşağı, bir cadde yukarı yürütüyor sizi. Bu kadar güvenliğe ne gerek var? Bina girişinde havaalanındaki gibi detektörden geçerken üç kez ziller çaldı. Saat, bel kemerini çıkardım, ziller susmadı. Sonunda ayakkabımın topuğundan çıkan demir çivinin alarm sistemini uyardığı anlaşıldı. Korumalar  çiviyi çıkarıp tekrar kontrolden geçmemi takiben içeri aldılar beni. ''diyerek güven tedbirlerinin abartılmasından yakındı.

193 ülkenin 123 devlet ve hükümet başkanları düzeyinde temsil edildiği toplantılarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül veya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yokluğu dikkati çekti. Batılı gazeteciler ile İran'lı muhabirler en üst düzeyde iki liderin neden gelmediğini sorguladılar.

İsrail Başbakanı  Benjamin Netanyahu BM toplantılarından önce mülakatlarında ilişkileri gergin temaslarla süregelen Başkan Obama ile New York'ta görüşeceğini söyledi. Netanyahu'nun 6 Kasım'daki seçimler arifesinde Obama'yı emrivakiye getirip özellikle İsrail-Filistin sorunlarında ödün peşinde olduğunu hisseden Beyaz Saray ABD Başkanı'nın yoğun gündemini öne sürüp buluşmaya zamanı olmadığını İsrail liderine bildirdi. Netanyahu'nun ABD'de güçlü İsrail lobisine güvenerek ''Obama nerede zamanı olursa oraya giderim.'' şeklinde cevabi mesajına rağmen Beyaz Saray geri adım atmadı. Netanyahu'nun görüşme isteğine Obama'nın 'Hayır' demesini takiben Erdoğan'la buluşmasının İsrail için ciddi dışlanma sorunları çıkaracağı belirlenince ABD Başkanı seçim riski almaya yanaşmadı.  

 

X