Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan’ı protesto eden rektörü, Sezer de seçmedi

  Ersin ERCAN- Mert MİNİSKER/BOLU, (DHA)
  10 Şubat 2006 - 13:52Son Güncelleme : 10 Şubat 2006 - 13:57

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, üniversitedeki temel atma törenine katılmasını bir bildiri yayınlayarak protesto eden Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, hem YÖK’ten, hem de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den veto yedi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, seçimlerde en yüksek oyu almasına rağmen YÖK’ün 3’ncü sıraya yerleştirdiği Akbıyık'ın yerine, YÖK’ün ilk sıraya koyduğu Prof. Dr. Atilla Kılıç’ı Rektör olarak atadı. Görev süresi 18 Şubat’ta sona erecek olan Rektör Akbıyık, karar ile ilgili açıklama yapmak istemediğini söyledi.

  Geçen yıl 11 Mayıs’ta düzenlenen İzzet Baysal’a Şükran Günleri etkinlikleri kapsamında Gölköy Kampüsü’nde Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nin temeli atıldı. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasını, hem törene katılmayarak, hem de bir bildiri yayınlayarak protesto etti.

  “BİZ DAVET ETMEDİK”

  Bildiride, Rektör Akbıyık “İzzet Baysal Vakfı ile siyasiler tarafından Sayın Başbakan davet edilmiştir. Üniversitemizin bilgisi dışında ve üniversitemiz yönetimine rağmen gerçekleşen bu davet, üniversitemiz ilkeleri yönünden uygun görülmemiştir. Üniversiteler, Atatürkçü düşünceyi özümsemiş, laik Cumhuriyet ilkelerinin yer bulduğu kurumlardır. Özerktirler, özgür düşünce hakimdir ve siyaset üstüdür. Bu düşünceler ışığında üniversitelerimizin siyasallaştırılma çabaları veya üniversitelere siyasetin etkilerinin yansımaları kabul edilemez” dedi.

  Başbakan Erdoğan ise törende yaptığı konuşmada, törene Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olarak katıldığını belirterek, “Bu tür rektörlerin olduğu yerde tabii ki anarşi olur, tabii ki terör olur” diyerek Rektör Akbıyık'a tepki gösterdi.

  SEÇİMLERDE EN FAZLA OYU ALDI

  Başbakan Erdoğan’ın bu eleştirileri ile gündeme gelen Rektör Akbıyık, AİBÜ’nün 20 Ocak da yapılan dördüncü dönem rektörlük seçimlerine iddialı girdi. Prof. Dr. Akbıyık, 5 rektör adayı ile el ele tutuşup birlik mesajı verdiği seçimler sonunda 171 oy ile birinci oldu. Seçim sonuçlarını değerlendiren YÖK ise, sürpriz bir şekilde seçimlerde 97 oy ile ikinci olan Prof. Dr. Atilla Kılıç’ı birinci sıraya yerleştirirken, Prof. Dr. Akbıyık’ı üçüncü sıraya koydu. YÖK’ün listesinde 2’nci sırada ise seçimlerde 47 oy ile 5’nci olan Prof. Dr. Cihangir Uyan yer aldı.

  YÖK’ün belirlediği ilk 3 rektör adayından herhangi birini atama yetkisine sahip olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de, tavrını YÖK’ten yana kullandı. Cumhurbaşkanı Sezer, Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Atilla Kılıç’ı dün akşam saatlerinde AİBÜ’nin 4’ncü Rektörü olarak atadı.

  Bugün sabah saatlerinde AİBÜ Rektörlüğü makamında öğretim görevlilerinin ziyaretlerini kabul eden ve görev süresi 18 Şubat’ta dolacak olan Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, YÖK’ün ve Cumhurbaşkanı Sezer’in kararıyla ilgili bir açıklama yapmak istemediğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı