Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erdoğan’ı kutluyoruz...

ÖNCE söyleyelim de, yazının satır aralarına sıkışmasın... Başbakan Tayyip Erdoğan’ı "mal varlığını" açıkladığı için içtenlikle kutluyoruz. Yaptığı açıklama yeterli mi yetersiz mi o ayrı bir konu. İsteyen inceler, görüşünü söyler...

Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamayı hayli isteksiz bir şekilde yapmış olması da önemli değil. Sonuç itibarıyla örnek teşkil edecek bir adım attı.

Bundan sonra kimse "Yasa bu bilginin gizli kalmasını emrediyor" türü bahanelere sığınamaz. Nitekim Başbakan da önce aynı şeyleri söyledi. Ama kamuoyunun ve özellikle ana muhalefet partisi CHP’nin baskısı başbakanı doğru olan yola getirdi.

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı iyi. Üstelik mal varlığını Başbakanlığa ait resmi internet sitesinde açıklaması da ayrıca önemli. Çünkü bu tavır, öteki kamu kurumlarına da bir mesaj -hatta bir nevi talimat- değeri taşıyor. O nedenle örneğin bir Tapu Sicil Müdürlüğü’nde çalışan memurun mal varlığını o müdürlüğe -veya onun bağlı olduğu daire başkanlığına- ait internet sitesinde görebileceğiz demektir.

"Efendim burası resmi bir kurumun internet sitesidir, memurların şahsi mal varlığı bilgilerini buraya nasıl koyarız?" demek gerekmediğini Sayın Başbakan bu tavrıyla ortaya koymuş oldu.

Aynı şeyi milletvekillerinden, il genel meclisi üyelerine... Belediyelerde çalışanlardan, komutanlara... Yargıçlardan, savcılardan, her kademedeki emniyet mensuplarına... Sağlık personelinden üniversite mensuplarına kadar -ister seçilmiş ister atanmış olsun- aklınıza gelen ne kadar kamu görevlisi varsa hepsi için geçerli sayabilirsiniz.

Yeri gelmişken belirtelim... Biz bu düşüncelerimizi "kamusal" görev yapan veya buna soyunan gazeteciler ile siyasi parti yöneticileri (örneğin ilçe, il ve merkez yöneticileri) için de geçerli sayıyoruz. Onlar da açık olmalılar diyoruz.

Kimse bu bilgiyi lütfen verdiğini sanmasın. Bu demokrasinin temel bir ilkesinin yani "kamusal görev yapan kimsenin kamuya hesap vermesi zorunludur" (accountability) anlayışının gereğidir.

Daha önce söylediğimiz gibi gizlilik barajı yıkıldı. Bundan sonra kimse o barajın su tutmasını boşuna beklemesin...

Ancak bahanecilerin eline koz vermemek için yapılması gerekenler var. Örneğin "Mal Bildirimi"nin "ilgili makamlara verilen zarf içinde gizli kalacağını" emreden 3628 sayılı yasanın malum 9’uncu maddesinin kaldırılmasını ve saydamlığın en geniş şekilde uygulamaya girmesini sağlamak lazım. Bu da yasa değişikliği ile olur. Keza mal bildirimlerinin internet sitesinde yayınlanması da yasa emri olmalıdır.

Ne var ki bu yasa değişikliğinin kolaylıkla gerçekleşeceğini sanmak safdillik olur. Herkes "namustan, dürüstlükten" dem vurur ama sıra işin pratiğine gelince karnında ağrı olanlar ipe un sermeye başlarlar. Ya konunun aceleye getirilmemesi gerektiğinden dem vurulur ya da "Bunun siyasi bedeli bizim için ağır olur" diyerek engelleme yoluna gidilir. O nedenle yasanın çıkması çok ciddi bir siyasi kararlılık gerektirir.

Bundan sonrasını o nedenle çok merak ediyoruz... Bakalım Erdoğan bu adımları da atabilecek mi?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI