Gündem Haberleri

  ‘Erdoğan’ı affedin’ lobisi

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Politikacı, işadamı ve hukukçulardan oluşan gruplar,Yargıtay üyelerini siyaret ederek, Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yaşamını sona erdirecek mahkûmiyet kararının bozulması için kulis yapıyorlar. Bu ziyaretlerin Yargıtay üyelerini bunalttığı belirtiliyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaderini belirleyecek davada geri sayım başlarken, Yargıtay müthiş kulis faaliyetine sahne olmaya başladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın, Diyarbakır DGM'nin verdiği 10 aylık mahkûmiyet kararının onanmasını isteyen ve ağır eleştiriler içeren tebliğnamesinin ardından, Yargıtay, ‘Erdoğan’ı affedin lobisi' tarafından ablukaya alındı.

  Politikacı, işadamı ve hukukçulardan oluşan lobi, Yargıtay üyelerini ziyaret ederek, Erdoğan'ın siyasi yaşamını sona erdirecek mahkûmiyet kararının bozulması amacıyla kulis yürütmeye başladı.

  Bu lobinin Yargıtay'taki faaliyetleri bütün hızıyla sürerken, başkent kulislerine, dosyayı görüşecek 8. Ceza Dairesi'nin 5 üyesinden 2'sinin ‘kararın bozulması’ eğilimine girdikleri iddiası yayıldı. Yargı çevrelerine yakın kaynaklar, şöyle dediler: ‘‘Dava dosyası Yargıtay'a ilk geldiğinde, dairedeki eğilim, 4 üye onanması, 1 üye ise bozulması yönündeydi. Ancak, bir süre sonra kararın bozulması yönünde eğilim gösteren üye sayısı 2'ye yükseldi.’’

  LOBİ BİZİ ETKİLEYEMEZ

  Yargıtay, bu yoğun lobi faaliyetleriyle çalkalanırken, 8 Ceza Dairesi, Erdoğan dosyasını yarın işleme koyup, iki hafta içinde sonuçlandıracak. 5 kişiden oluşacak daire kurulu, Erdoğan dosyasını, raportör incelemesinin tamamlanmasının hemen ardından görüşüp sonuçlandıracak. Başkan Naci Ünver'le birlikte heyet, nöbet çizelgesine göre şu üyeler arasından oluşturulacak: Nevzat Tankut, Serpil Çetinkol, Uzel Kızılkılıç, Muhittin Mıhçak, Yusuf Kenan Doğan.

  Erdoğan dosyasını sonuçlandıracak Yargıtay 8. Ceza Daire'sinin roman ve şiir kitaplarıyla tanınan başkanı Naci Ünver ise bu lobi faaliyetlerine büyük tepki gösterdi. Ünver, yakın çevresine, ‘Bu daireden içeriye hukuktan başka bir şey giremez’ değerlendirmesini yaptı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı