Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan hayal kırıklığını gizlemedi

  Le Figaro
  25.02.2011 - 12:10 | Son Güncelleme: 25.02.2011 - 12:10

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye ziyareti, Fransız basınında geniş yer buldu. Le Figaro gazetesi, Türkiye’nin, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin ziyaretinin çok kısa oluşu dolayısıyla “hayal kırıklığı”na uğradığını belirtirken, “Ankara, (bölgede) ayaklanmaların yaşandığı bu dönemde ağırlığının bir jet ziyaretinden çok daha fazlasını hak ettiğini düşünüyor” yorumunu yaptı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, Türkiye’nin uğradığı “hayal kırıklığı”na vurgu yaptığı İstanbul kaynaklı haberinde “Ankara, (bölgede) ayaklanmaların yaşandığı bu dönemde, ağırlığının bir jet ziyaretinden çok daha fazlasını hak ettiğini düşünüyor” spotunu kullandı.

   

  Sarkozy’nin ziyaretinin halk arasında ilgi uyandırmadığını belirten gazete, bu “ilgisizliği, Ankara’nın, Batı tarafındaki tıkanıklıkların güçlendirdiği, doğu tarafındaki yeni önceliklerinin bir yansıması” olarak değerlendirdi.

   

  Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin “can çekişiyor”, açılabilen sadece üç başlığın kaldığına dikkat çeken gazete, diğer başlıkların tümünün Brüksel, Rum Kesimi ve Fransa tarafından bloke edildiğini anımsattı.

   

  “ERDOĞAN HAYAL KIRIKLIĞINI GİZLEMEDİ”

  Gazete, Sarkozy’nin Ankara’da sadece altı saat kalacağına işaret ettiği haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın duyduğu “hayal kırıklığını gizlemediğini”ni yazdı.

   

  Gazete, “Türkler, AB’deki en büyük muhalifine, ülkelerinin ilgi çekici unsurlarını gösterebilmek ve özellikle kamuoyuna da Fransa tarafından aşağılandığı hissiyatını unutturmak amacıyla İstanbul’u da içeren bir devlet ziyareti tercih ederdi” yorumunu yaptı.

   

  “TÜRKİYE İLE BRÜKSEL VE ABD ARASINDA İLK GÖRÜŞ AYRILIĞI”

  Sarkozy’nin kısa ziyaretinin, Türkiye’deki analistlerce Fransa’nın dış politikasının başarısızlıklarının bir işareti olarak değerlendirildiği kaydedildiği haberde “İslami muhafazakarlar, Avrupa kurumunun sesinin Ortadoğu’da duyulmadığını görüp piyonlarını tek başına ilerlettikleri” görüşünü de dile getirdi.

   

  Le Figaro haberine son verirken şu değerlendirmeyi de yaptı:

   

  “Bir ilk görüş ayrılığı ortaya çıktı. Brüksel ve ABD, Albay Kaddafi’ye karşı yaptırım öngörüyor. Erdoğan, karşı olduğunu söyledi. Türkiye’nin Libya’da çok önemli ekonomik çıkarları var. 200’ü aşkın Türk müteahhit ve 5 bini tahliye edilmiş, 20 bin vatandaşı orada.”

   

  Le Figaro'nun "Les attentes déçues de la Turquie qui accueille Sarkozy" başlıklı yorumundan ANKA'nın derlediği haberden faydalanılmıştır

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı