Erdoğan: Gensoru Unakıtan’a değil, hükümete

Hürriyet Haber
15 Şubat 2006 - 00:35Son Güncelleme : 15 Şubat 2006 - 00:35

Başbakan Tayyip Erdoğan, partili milletvekillerini, CHP’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği ikinci gensorunun bugün yapılacak oylaması nedeniyle birkez daha uyardı.

Erdoğan, partisinin dün yapılan grup toplantısının basına kapalı bölümünde, gensorunun Unakıtan’a değil, tüm hükümete yönelik olduğunu vurguladı. Gensorunun hükümete kurulmuş bir tuzak olduğunu da savunan Erdoğan, milletvekillerinden birlikte hareket edip bu tuzağı boşa çıkarmalarını da istedi. Erdoğan, "Bütün arkadaşlarımın da yarın (bugün) Meclis’te olmalarını istiyorum" dedi. Bu arada bazı milletvekillerinin oturdukları yerden Unakıtan’a laf attıkları da öğrenildi. Bir milletvekili, "Televizyondan Unakıtan likit yumurtaları diye reklam yapılmasın" derken, bir başka milletvekili de, "Kuş gribi var ya, herkes korkuyor, kimse yumurta yemiyor ya, ondan" dedi. Unakıtan, TBMM’den ayrılırken gazetecilerin, "Gensoru önergesinin oylamasında sayı yönünden kaygınız var mı?" sorusuna, "Sayıyla ilgili kaygım yok.Fire olmaz" dedi. CHP’nin iddiaları nedeniyle heyecanlı geçmesi beklenen görüşmelerde, gözler, AKP içindeki firede olacak.  CHP’nin Maliye Bakanı Unakıtan’ın hakkında verdiği gensoru, Galataport ihalesi ve mal bildirimi-banka hesaplarında görevini kötüye kullandığı, ihaleye fesat karıştırdığı, ticari sır ve bankacılık sırrı kurallarını ihlal ettiği iddialarını içeriyor.

AKP’li Can: Bizimkiler Yüce Divan’a giden bakanlardan beter

AKP Sinop Milletvekili Cahit Can, partisinin dünkü Meclis Grubu’nun basına kapalı bölümünde sürpriz bir çıkış yaparak, kendi bakanlarına "Yüce Divan" uyarısında bulundu. Can, "Biz Yaşar Topçu’yu (Sinop’un DYP’li eski Bayındırlık Bakanı) boşuna mı Yüce Divan’a gönderdik? Bizimkiler daha beter çıktı. Ama hálá koltuklarında oturuyorlar" dedi. Can’ın, "bizim bakanlar" derken, o sırada salonda bulunan Maliye Bakanı Unakıtan’ın adını ise konuşmasında özellikle geçirdiği öğrenildi. Erdoğan, "düzeysiz konuşuyorsun" diyerek bu sözlere tepki gösterirken, Can ise "Sayın Başbakanım, teşkilatlardan yolsuzluklara karışanlar var. Mafya hastane basıyor, teşkilatlarımızdan mafyalaşanlar var. Ben bunları gündeme getirmek için bu konuşmayı yapıyorum" dedi.

AKP’de Unakıtan’a likit yumurta eleştirisi

AKP Gümüşhane Milletvekili Sabri Varan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a "likit yumurta" eleştirisi getirdi. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Başbakan Tayyip Erdoğan, bugünkü gensoruda Unakıtan’a sahip çıkılmasını isterken, "Kendisi de burada, sorusu, bir diyeceği olan varsa kalksın kendisine sorsun" dedi. Bunun üzerine oturduğu yerden söz alan Varan, Unakıtan ile ilgili iddialara işaret ederek, "Bu kadar konu gündemdeyken, Sayın Bakanla ilgili bu kadar iddia varken, Unakıtan marka likit yumurta reklamlarının televizyonlarda yayınlanması dikkatsizliktir, bunun giderilmesi gerekir" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı