Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Desteğiimiz ve dualarımız Mısır'la

  A.A.
  12.02.2011 - 21:37 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, desteklerinin ve dualarının Mısır'la olduğunu belirterek, “İnşallah, en kısa sürede seçimler yapılır, anayasal demokrasi tesis edilir ve Mısır yeniden ihtişamlı günlerine döner” dedi.

  Erdoğan, İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunca Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen Gümüşhaneliler Gecesi'ne katıldı. “Gümüşhaneliler seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılanan Başbakan Erdoğan, salonda bulunanları selamladı.

  Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, İstanbul'da yaşayan 'Gümüşhaneli kardeşlerinin' aralarında bulunduğu için çok mutlu olduğunu, tüm Gümüşhane'de yaşayan vatandaşlara da selam gönderdiğini belirtti. Halk oylamasında yüzde 78,5 oranında 'evet' oyu veren Gümüşhane'ye şükranlarını ilettiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, Gümüşhane'ye en yakın zamanda gideceğini ve bu ildeki toplu açılışları gerçekleştireceklerini belirtti.

  Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

  “Esasen, AK Parti'yi kurduğumuz günlerde, Genel Başkan sıfatıyla ilk kez ziyaret ettiğim Gümüşhane, bende unutulmaz hatıralar bıraktı. Gece yarısı, otobüsle Gümüşhane'den Trabzon'a ulaşmaya çalışırken, yolda bir grup teyzenin, ehramları içinde bekleştiğini gördük ve durduk. Oradan geçeceğimizi öğrenmişler ve saatler boyunca yolun kenarında bizi beklemişler. Kendileriyle sohbet ederken, ikram ettikleri kömelerin de tadına baktık. Daha partimizi kurduğumuz ilk günlerde şahit olduğumuz bu sahne, Türkiye'nin bizden ne beklediğini, bizden ne umduğunu anlamamız noktasında son derece teşvik edici oldu.”
  Erdoğan, bu hareketin, 'o yol kenarlarında oğlunu bekler gibi bekleyen' teyzelerin, ninelerin, yoksul köylülerin, gözlerinden umut fışkıran çocukların hayır duaları üzerine kurulduğunu bir an bile olsun hatırlarından çıkarmadıklarını vurguladı.

  8 yıl boyunca, yollarını gözleyen, onlara umut bağlayan o kitlelere mahcup olmamanın en büyük gayeleri olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, “Biz, her fırsatta, hem kendimize, hem de halkımıza, altını kalın çizgilerle çizerek ve samimiyetle şunu söylüyoruz; AK Parti'yi millet kurmuştur, AK Parti milletin partisidir. AK Parti'ye rota çizecek, istikamet belirleyecek olan da yalnızca ve yalnızca millettir” diye konuştu.

  MISIR'DAKİ GELİŞMELER

  Mısır'daki olaylar başladığında, meseleye çıkar zaviyesinden bakmadıklarını, çifte standarda yeltenmediklerini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Kardeşlik hukuku, komşuluk hukuku, ortak bir tarihin ve ortak bir medeniyetin hukuku ne gerektiriyorsa, nasıl gerektiriyorsa biz de öyle davrandık. Zira biz, statükonun ne demek olduğunu, neye tekabül ettiğini, bir ülkeyi nasıl durağanlaştırdığını, donuklaştırdığını çok iyi biliyoruz. Vesayetçi anlayışların, halkın taleplerine, arzularına kör ve sağır yaklaşımların ülkeye ne büyük zararlar verdiğini biz yaşayarak gördük ve öğrendik. Milletin, sandık yoluyla yönetime iradesini yansıttığı dönemlerde, ülkenin nasıl şaha kalktığını, ekonominin nasıl büyüdüğünü tecrübe ettik.”

  Erdoğan, demokrasinin askıya alındığı, özgürlüklerin kısıtlandığı, konuşmanın, yazmanın baskı altında tutulduğu dönemlerde ise Türkiye'nin nasıl küçüldüğünü, itibarının nasıl zedelendiğini, yoksulluğun nasıl çığ gibi ülkenin üzerine çöktüğünü de gördüklerini ve yaşadıklarını kaydetti.

  Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

  “İşte onun için biz Mısır halkının hissiyatını, Tahrir Meydanı'ndaki o haykırışları, halkın taleplerini, isteklerini en iyi anlayan milletlerden biriyiz. Değişim arzusunun önünde hiçbir gücün duramayacağını, statükonun da baskının da ilelebet egemen olamayacağını biz çok iyi biliyoruz. İşte onun için, Mısır konusunda herkes susarken biz susmadık. Herkes beklerken biz beklemedik. Duruma göre tavır belirlemek yerine, yüreğimizin sesiyle, kalbimizle, gönlümüzle hareket ettik ve Mısır'dan desteğimizi esirgemedik.”

  “ELEŞTİRENLER MAHCUP OLMUŞ DURUMDALAR”

  Mısır'daki gelişmeleri suskunlukla takip edenlerin mahcup durumda olduklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Bizim yüreğimizden gelen tavsiyelerimizi eleştirenler mahcup olmuş durumdalar. Çifte standardı, bekle-gör politikasını benimseyenler, Mısır için demokrasiyi çok görenler mahcup olmuş durumdalar. Ama biz mahcup olmadık, Türkiye mahcup olmadı, milletimiz mahcup olmadı. Düne kadar Mısır halkının kalbinde müstesna bir yerimiz vardı. O müstesna yer bugün Mısır'ın kalbinde güç kazandı, kardeşliğimiz daha da pekişti. Desteğimiz ve dualarımız Mısır'la... İnşallah, en kısa sürede seçimler yapılır, anayasal demokrasi tesis edilir ve Mısır yeniden ihtişamlı günlerine döner.”

  “SİYASET AYAK OYUNLARIYLA YAPILMAZ”

  Siyasetin en başta dürüstlüğü, samimiyeti, milletle gönül bağı kurmayı gerektirdiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu vesileyle şunu da ifade etmek durumundayım; siyaset ayak oyunlarıyla yapılmaz. Siyaset kandırmayla, yalanla, iftirayla yapılmaz. Siyaseti bir rant kapısı, çıkar kapısı olarak görenler koltuk ve makam hırsı içinde siyaseti değerlendirenler hep yanıldılar ve yanılmaya da mahkum olacaklar” diye konuştu.

  Erdoğan, koltukların gelip geçici olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

  “Koltuklar, makam sahiplerine şan, şöhret kazandırmaz. Koltukların sahipleri koltuğa şan, şeref kazandırır. Bunu böyle bilin. Şunu Özellikle ifade etmek istiyorum, bakın hepimiz faniyiz, hepimiz öleceğiz. Öyle mi? Aksini iddia eden var mı? Bir an olacak gideceğiz. Cumhurbaşkanı da olsan, başbakan da olsan, trilyarder de olsan öleceksin. Hoca efendi musalla taşına gelecek. Musalla taşının başında hoca efendi, 'cumhurbaşkanı niyetine' diyecek mi? Hayır. 'Başbakan niyetine' diyecek mi? Hayır. 'Trilyarder niyetine' diyecek mi? Hayır. 'Er kişi' ya da 'hatun kişi' niyetine diyecek. Getirecekler iki metreküp çukura koyacaklar. Kefenden başka bu dünyada yaptıkların... Eğer iyi şeyler yaptıysan hayırla yad edileceksin, ama yapmadıysan lanetleneceksin.

  İşte diyoruz ki, 'Baki kalan bu kubbede hoş bir sedaymış meğer.' Bunu yapmamız lazım. Bunu başarmamız lazım. Biz bu dünyada eğer hoş bir seda bırakabiliyorsak ne mutlu bize. Ama bırakamıyorsak yazıklar olsun bize. Onun için sizin hayır dualarınıza muhtacız. Onun için sizlerle hep ele ele olduk. Size efendi olmaya gelmedik. Size hizmetkar olmaya geldik. Bizim farkımız bu.”

  Başbakan Erdoğan, Türkiye içinde seçimleri, sandıktan çıkan sonuçları, milletin verdiği mesajları bir türlü anlamayanların, anlamak istemeyenlerin, Tunus ve Mısır'daki olayları da anlamak ve kavramak istemediklerini ifade ederek, “Mısır'daki gösteriler dolayısıyla rol dağılımı yapanlar, aslında burada, Türkiye'de neye tekabül ettiklerini bir türlü göremediler. Ana muhalefet partisinden yapılan açıklamalar, Meclis çalışmalarında, Meclis komisyonlarında, genel kurulda yaşanan görüntüler, halkı anarşiye çağıran yaklaşımlar, muhalefetin demokrasiye bakışını da bir kez daha ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı