Erdoğan’dan Şener’e: Nedir bu Danıştay

Hürriyet Haber
15 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ekim 2005 - 00:09

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, İsrailli Ofer Grubu’nun da içinde bulunduğu konsorsiyumun kazandığı Galataport ihalesini Danıştay’a inceletmeyi düşündüğünü açıklayan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e, ‘Nereden çıktı bu iş’ diyerek sitem ettiği öğrenildi.

Özelleştirme ihalelerinin onaylandığı Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) sekretaryasını üstlenen DPT’den sorumlu bakan olan Şener’in, şu ana kadar Galataport ihalesine ilişkin Danıştay incelemesi yönünde henüz bir adım atmadığı da bildirildi. AKP kulislerinde, Erdoğan’ın da prensip olarak bu tür ihalelerde Danıştay incelemesine karşı olmadığı, önceki bir çok ihalede bu yolu kullandığı belirtilirken, ‘Ancak, Şener’in, özellikle muhalefet ve medyanın yüklendiği bu ihale konusundaki bu sözlerinin kamuoyunda sanki bu iddialarda bir gerçeklik payı varmış gibi bir izlenim yaratmasından rahatsız oldu’ değerlendirmesi yapıldı.

CHP’den Galataport ve Tüpraş gensorusu

CHP, ‘Galataport ve Kuşadası Limanı ihaleleri ile Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık hissesinin satışında, ‘ihaleye fesat karıştırdıkları, görevi kötüye kullandıkları ve kamuyu zarara uğrattıkları’ gerekçesiyle Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında gensoru önergesi verdi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, İhalelerde, ‘organize şekilde görevlerini kötüye kullandıkları, ihaleye fesat karıştırmak suretiyle kamuyu zarara uğrattıkları’ gerekçesiyle gensoru hazırladıklarını bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı