Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan’dan 4 mesaj

  Muharrem AYDIN- Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
  26 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 26 Temmuz 2007 - 10:48

  Cumhurbaşkanlığına aday değilim
  Gül’ün iradesine saygılıyım
  Muhalefet kapıları kapatmasın
  Kürt sorununu siyasallaştırmayın

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, milletvekili mazbatasını aldıktan sonra yaptığı açıklamada muhalefet liderlerine, "Kapıları lütfen kapatmayın, parlamentoyu ve Türkiye’nin önünü tıkamayın", TBMM’ye giren DTP’lilere "Kürt sorununu siyasallaştırdığınız zaman beni karşısında bulursunuz" mesajları verdi. Erdoğan bir soru üzerine cumhurbaşkanlığına aday olmadığını açıkladı. Erdoğan dün akşam saatlerinde İstanbul İl Seçim Kurulu’na gelerek milletvekili mazbatasını aldı. Kurul Başkanı Tanju Halil Bilgin, Erdoğan’ın mazbatasını, kırmızı kurdelayla sarılmış bir çerçeve içinde sundu.

  YENİ BİR AK SAYFA

  Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, yeni dönemde uzlaşmacı bir yaklaşım sergileyeceklerini ve TBMM’de grubu bulunan bütün siyasi parti liderlerini dolaşacağını belirterek şunları söyledi: "Kendileriyle ülkemizin durumunu, geleceğini konuşacağım. Türkiye’nin gündeminde olan acil konuları, Cumhurbaşkanlığı seçimi /images/100/0x0/55eaba88f018fbb8f892ef1fgibi, bunları da kendileriyle müzakere etme fırsatını bulacağım. Aynı şeyi diğer liderlerden de bekliyoruz. Çünkü Türkiye için ak sayfa açalım diyoruz."

  ADAY DEĞİLİM

  Cumhurbaşkanı seçimine yönelik Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün iradesine saygısı olduğunu ve bu iradeyi görmek istediğini vurgulayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü bir mağduriyet sözkonusu... Meydanların dili ortadadır. Demokrasi bir çoğunluk rejimidir. Uzlaşmaya her zaman açığız ama uzlaşma hiçbir zaman azınlığın çoğunluğa tahakkümü değildir. Millet size ne kadar yetki verirse, o kadar konuşursunuz. Desteklersiniz, desteklemezsiniz, o ayrı mesele ama millet size parlamentoya girin, orada çalışın diye bir görev veriyor." Erdoğan, "Siz cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?" sorusuna ise "Hayır" yanıtını verdi.

  KÜRT SORUNUNU

  DTP’nin Meclis’e girmesiyle Kürt sorununun siyasallaştırılmasının gündeme geleceğini hatırlatması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Kürt sorunununu siyasallaştırdığınız zaman, beni onun karşısında bulursunuz. Ama Kürt kökenli vatandaşlarımın ülkedeki ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel konulardaki sorununu konuşursanız... Partimin içerisinde de sayısı mevcutlardan çok daha fazla Kürt orijinli milletvekili arkadaşlarım var. Ama onlar bu işi hiçbir zaman siyasallaştırmadılar. Onların böyle bir sorunları yok. Bunları birbirinden ayırmamız lazım. Bölücü terör örgütünü ’arka bahçe’ olarak görmek ve destek veren, hangi anlayış ve hangi zihniyet olursa olsun, isterse parlamentonun üstünde olsun, biz onlarla bir ve beraber olamayız."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı