Gündem Haberleri

  Erdoğan da yargılanacak

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, tarihi köşklere yasaya aykırı restorasyon yapmaktan lüzum-u muhakeme kararı verildi.

  TARİHİ KÖŞKLER AFFETMİYOR

  FP Gaziantep eski milletvekili Kahraman Emmioğlu’ndan sonra dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında da Emirgan Korusu ve Yıldız Parkı’ndaki üç tarihi köşkte yasaya aykırı restorasyon yapmaktan lüzum-u muhakeme kararı verildi.

  İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davaya konu gelişmeler beş yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’ndan teslim aldığı Emirgan Korusu ve Yıldız Parkı’ndaki tarihi köşklerin ‘‘Basit onarımı’’ için 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurusu üzerine başladı. Emirgan Korusu’ndaki Pembe, Sarı ve Beyaz köşklerin restorasyon ihalesi 14 milyar 496 milyon lira bedelle müteahhit Hamit Mercan’a, 1 Haziran 95 tarihli kararla da Yıldız Parkı’ndaki Malta ve Çadır köşkleri ihalesi 25 milyar 47 milyon lira bedelle Başar İnşaat Taahhüt Ticaret Ltd. Şti.’ne verildi. Dönemin belediye başkanı Erdoğan ile genel sekreter Kahraman Emmioğlu da bu ihaleleri onayladılar. İstanbul Valiliği o günlerde bir gazetede yeralan habere dayanarak belediye yöneticileri aleyhine suç duyurusunda bulundu.

  Müfettiş raporuna göre, Beyaz Köşk, Malta ve Çadır köşklerinde tarihi eser ve mimari niteliklerine aykırı restorasyon yapıldı. Mesela, cephe süslemeleri ve demir korkuluklar aslına uygun değil, merdiven korkulukları ve ahşap döşemeler, fenerler, duvar kalem işleri değiştirilmiş, mutfak olarak düzenlenen odada fayanslar sökülmüş, bir duvar yıkılmış, müştemilatlara WC, mescit ve abdest yerleri inşaa edilmiş... Bu rapor doğrultusunda Erdoğan, dönemin Yapı İşleri Müdürü ve diğer sorumlular hakkında fezleke düzenlenirken, önce RP, ardından FP Gaziantep milletvekili olan Emmioğlu’nun dosyası dokunulmazlık nedeniyle beklemeye alındı. 18 Nisan 1999 seçimlerinde sandıktan çıkamayan Emmioğlu’nun dosyası yeniden raftan indi ve yargılanmasına karar verildi.

  Suçlamayı reddederek WC, mescit ve abdest yerlerinin kamu yararı gözetilerek inşa edildiğini savunan sanıkların üç yıla kadar hapisleri isteniyor.

  DİĞER SANIKLAR

  TARİHİ köşklerin yasaya aykırı restorasyonu nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte yargılanacak olan sanıklar şunlar: Dönemin genel sekreteri Mustafa Açıkalın, genel sekreter vekilleri Altan Raşit Civan, Adem Baştürk, İmar işleri daire başkanları Birol Tortop, Nihat Macit, Fen İşleri Müdürü Şaban Erdem, 1’inci Hukuk Müşaviri İzzet Özgenç, müşavir vekili Osman Yıldırak, hesap işleri daire başkanı Nurettin Dönmez, eğitim daire başkanı Akif Gülle, yazıişleri müdürleri Celal Sevencan, Sabri Develi, yapı işleri müdürü İshak Dinçer.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı