Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan, Buket için mucize doktoru devreye soktu

  16 Mart 2010 - 14:00Son Güncelleme : 16 Mart 2010 - 16:37

  TÜRKİYE’nin dünyaca ünlü beyin cerrahi uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda, tramvay kazası sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleştiği açıklanan, lise öğrencisi Buket Bulut için devreye girdi.

  BUKET'İN FOTOĞRAFLARI 

   

    

   

  Edinilen bilgiye göre,  Prof. Dr. Haluk Deda, Buket'i görmeye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle geldi. Dün akşam İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Buket’i ziyareti sırasında anne Vesile Bulut’un bir uzman doktor talebinde bulunduğunu, bunun üzerine ise Topbaş’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a durumu bildirmesi sonucu Prof. Deda’nın hastaneye geldiği öğrenildi.

  Dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in de öğrencisi olan Prof. Dr. Deda,  Buket’in  bulunduğu Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi yogun bakım ünitesinde yaklaşık  40 dakika kaldı. Buket’in durumunu tetkik eden Deda, çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı. Buket’i gördüğünü söyleyen Deda, "Hastane onun için elinden gelen çabayı gösteriyor, göstermeye devam ediyor. Bundan sonra hastamızın iyileşmesi için elimizden gelen çabayı

  Erdoğan, Buket için mucize doktoru devreye soktu
         Prof. Dr. Haluk Deda
  göstereceğiz. Durumu son derece ciddi. Yapılan testler de beyin ölümü olduğunu gösteriyor. Ama biz desteğe devam etmek zorundayız. Ailemizin isteği de zaten böyle. Bunun için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" diye konuştu.
  Buket’in annesi Vesile Bulut ise, "Sebep olup da doktor beyi buraya kadar getirenlerden allah razı olsun. Hafif de olsa yüzümüzü güldürdü içimi rahatlattı. Umutlar tükenmiyor. Bana da umut verdi" diye konuştu. Baba Veysel Bulut ise, "Çocuğum şu an yaşıyor. Tedavi gördüğü sürece ben umutluyum" dedi.

  PROF.DR. DEDA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE TANINDI

  Türk Nöroşirürji Derneği kurucu üyesi olan Prof. Dr. Haluk Deda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Üniversitenin Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda uzun süre öğretim üyeliği yapan Deda, beyin cerrahisinde ‘kafa kaidesi’ ameliyatlarındaki başarısıyla tanınıyor. İlk kez denenen bir teknikle felçlilere kök hücre nakleden Prof. Dr. Deda, bu yüzden bazı meslektaşlarının eleştirilerine de hedef olmuştu. Prof. Dr. Deda,  Harward ve Dubai’de merkezleri bulunan bir kliniğin doktorları arasında bulunuyor.

  Kök hücre tedavisini ilk kez beyin operasyonlarında uygulayan  Prof. Dr. Haluk Deda, 5 hastaya kemik iliklerinden alınan kök hücreleri nakletmiş ve  ameliyat ettiği ve kısa zamanda çok iyi sonuçlar aldığı iki hastasını da kamuoyunun önüne çıkarmıştı. Ankara’da çeşitli hastanelerde çalışan Prof. Dr. Deda daha sonra Dubai’ye gitti ve tıbbi çalışmalarını burada sürdürmeye devam ediyor.

  Kök hücrelerle çalışan nöroşirürji uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda, bir yıllık tedavi süreci sonrası ’amyotrofik lateral skleroz’ (ALS) hastalarının yüzde 70’inde, omurilik felçlilerininse yüzde 50’sinde
  ‘belirgin bir iyileşme sağlayan doktor" olarak tanınıyor ve "mucize doktor" benzetmesi bu tedavi yöntemini başarıyla uygulamasından kaynaklanıyor.

  ACILI BABALAR BİRARAYA GELDİ

  Aynı kazada hayatını kaybeden İrem Dinçsoy’un babası Zafer Dinçsoy dabugün hastaneye gelerek, Buket’in babası Veysel Bulut ve akrabalarıyla görüştü. İki acılı baba birbirlerine sarılarak, tesellide bulundu. Zafer Dinçsoy yaptığı açıklamada, "Allah inşallah bu çocuğumuzu bize bağışlar" dedi. Veysel Bulut da Dinçsoy’a başsağlığında bulundu. Daha sonra iki baba, Buket’i görmek için yoğun bakım ünitesine girdi.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 157 Yorum }
  • OKAN KOÇAK 17.3.2010 11:15:10
   destek bireysel değil kitlesel olmalı. başbakan 1 kişiye yardım etse ne olur? oraya üstgeçi alt geçit yapacaksın. ama şimdi değil zamanında...
  • yeşim üzler 17.3.2010 09:41:26
   başbakanın aklı başına şimdi mi geldi beyin ölümünün gerçekleşmesini mi bekliyordu böyle güzel bir destek için.. inşalllah buket kurtulur Allah yardımcısı olsun..
  • aysel öktem 17.3.2010 09:14:47
   Allah ailesine bağışlasın fakat bütün hastalara aynı ilgi gösterilmeli yalnız seçilen kişilere değil
  • zehra kaya 17.3.2010 07:12:47
   bir söz var arkadaşlar, koyun can derdinde kasap et derdinde, sizlerde burda geçmiş olsun dileklerinizi yazacağınıza hemen polemiklere giriyorsunuz pes vallahi.
  • Erdoğan zengin 16.3.2010 21:31:06
   vaybe başbakanında insani bir yanı varmış hemde türbansızlara belkide sucluluk duyuyordur cünkü o tranvay onun belediye başkanlıgında o hale getirildi sözen zamanında insanlar giremiyordu tranvay yoluna
  • kadir inci 16.3.2010 20:13:34
   BİLENLERİ ANLADIKDA BİLMEDEN KONUŞANLARDA ARTIK SIKTI EVET AİLENİN ACISINA ORTAK OLMAK İYİDE ORTAĞIM DEMEKLE OLUYORMU TEK YAPACAĞIMIZ ÜZÜLMEK ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR AMA BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞ GELEN DR DA AYNI DÜŞÜNCEDE ONUN İÇİN YAPACAK BİRŞEY YOK KEŞKE OLSA KEŞKE ARAMIZA GELSE GERÇEKLER ACIDIR.
   
  HaberlerPokemon GoGuetemalaPokemon Go cinayetiKöprüaskerHarp OkuluKuleli