Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Boyun eğmem

  Hürriyet Haber
  26 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 26 Nisan 1998 - 00:01

  Hemşerisi Rizelilerin destek ziyaretinde konuşan Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘Türk milliyetçiliği’’ çağrısı yaptı. Karara boyun eğmeyeceğini de vurgulayan Erdoğan, ‘‘Yargıtay'da adil olan karar çıkacaktır’’ dedi.

  Okuduğu bir şiir nedeniyle Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından hakkında 10 ay hapis cezası verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, Rizelilerin 25 vakıf ve dernekten oluşan heyetin destek ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, karara boyun eğmeyeceğini söyledi.

  Hakkındaki mahkumiyet kararının vatana ihanet, hırsızlık, yolsuzluk, suistimal, ve cinayetten değil, bir şairin şiirinin okuması nedeniyle alındığını söyleyen Erdoğan, ülkenin hassas bir dönemden geçtiğini, ancak siyasi düşüncesi ne olursa olsun herkesin ortak paydasının ‘‘Türkiye milliyetçiliği’’ olması gerektiğini belirtti. Bu sıkıntıların aşılacağına inandığını söyleyen Erdoğan, ‘‘İnsan yüz kızartıcı bir olaya karıştığı zaman boyun eğebilir. Kararı tartışacak değilim ama, karar karşısında boyun eğecek de değilim. İnsan düşüncesinden dolayı boyun eğmez. İnanıyorum ki bu karar Yargıtay'da daha titiz değerlendirilecek ve adil olan karar çıkacaktır’’ dedi.

  Heyet adına konuşan Rize Vakfı Başkanı ve DTP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Keçeli de bu tür olaylarda siyaset üstü düşünmek gerektiğini, Başbakan Mesut Yılmaz'a da Macaristan'da saldırı olduğu zaman da destek verdiklerini belirtti. Deniz Ticaret Odası Başkanı Cengiz Kaptanoğlu da ‘‘İstanbul, Büyükşehir Belediyesi başkanını buldu. Kendisiyle siyasi görüşümüz ayrı da olsa gurur duyduk. Çalışkan, başarılı bir insanın geleceği de başarılı olur. Bu başarılarının devamını diliyorum’’ dedi.

  Konuklarını kapıda tek tek uğurlayan Erdoğan, daha sonra Özürlüler Vakfı, Beyaz Ay Vakfı ve Türkiye Sakatlar Derneği'nin de aralarında bulunduğu çeşitli özürlü vakıf ve derneklerinin temsilcileri, Kanal 7'den bazı program yapımcıları ve Bingöllüler Vakfı ile İstanbul Üniversitesi'nden bir grup öğretim üyesini kabul etti. Heyetlerin kendisine verdiği desteğe teşekkür eden Erdoğan, ‘‘Benim için halkın vicdanındaki karar çok önem taşıyor’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı