Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erdoğan: Bizim hanım da Beşiktaşlı

  DHA
  27 Mayıs 2010 - 10:34Son Güncelleme : 27 Mayıs 2010 - 12:17

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brezilya ziyaretinin ilk gününde Sao Paulo Konsolosluğunun açılışını gerçekleştirdi. Beşiktaş’ın Brezilya’lı futbolcusu Bobo ve bir dönem Fenerbahçe’de forma giyen Gerson’un da katıldığı açılış renkli görüntülere sahne oldu.

  KONSOLOSLUK AÇILIŞINDAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER

  ERDOĞAN: BİZİM HAMIM DA BEŞİKTAŞLI / WEB TV

  ERDOĞAN UÇAKTA GAZETECİLERE KONUŞTU / WEB TV

  Sao Paulo Konsolosluğunun açılış töreninde Beşiktaşlı Bobo’nun eşiyle tanıştırılan Başbakan Erdoğan, Emine Erdoğan’ı göstererek, “Bizim hanım da Beşiktaşlı” dedi.   

  Erdoğan, "Ben Fenerliyim ama o Beşiktaşlı" diye ekledi. Erdoğan'ın bu sözleri gülüşmelere neden oldu.

  Konsolosluk açılışında kısa bir konuşma yapan Erdoğan, İran'ın nükleer programına ilişkin geçen hafta Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın da girişimleriyle yapılan anlaşmanın "çok çok önemli" olduğunu belirtti. Erdoğan konuşmasının devamında  "Şu anda dünyanın gündeminde farklı bir başlığa oturmuş durumdayız, dünya bunu konuşuyor" dedi.

  Latin Amerika'da böyle bir başkonsolosluğu açmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyen Erdoğan, İstanbul'a benzeyen Sao Paulo'nun, nüfus itibarıyla Brezilya'nın en büyük şehirlerinden biri ve aynı zamanda İstanbul gibi bir ticaret merkezi olduğunu belirtti.  Erdoğan, bu benzerlikleri çoğaltmak suretiyle ikili dostluğun güçlendirileceğini ifade etti.

  Erdoğan, iki ülke arasında 7 yıl önce dış ticaret hacminin çok çok az olduğunu söyleyerek, AK Parti iktidarı döneminde ise çok ciddi bir performans ortaya konularak 2008 yılı sonu itibarıyla dış ticaret hacminin 350-400 milyon dolar seviyelerine ulaştığını anlattı.

  Brezilya'ya 150'yi aşkın iş adamıyla geldiğini belirten Erdoğan, Türk ürünlerini Brezilya'ya sunmanın gayreti içinde olduklarını söyledi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da konuşmasında, Sao Paulo'nun, dünyanın nüfus olarak en büyük şehirlerinden biri olduğunu söyleyerek
  “Türkiye'den kilometrelerce ötede Türk bayrağını Sao Paulo'da dalgalandırmanın heyecanını yaşadıklarını” belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı