"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Erdoğan & Baykal

<B>KANAL D'</B>de <B>Uğur Dündar'</B>ın <B>'Seçim Arenası' </B>programında <B>Deniz Baykal'</B>ın, 8 ayrı konuda ceza mahkemelerinde yargılanan <B>Tayyip Erdoğan'</B>la ilgili bula bula <B>Ali Müfit Gürtuna </B>dönemini ilgilendiren bir ismi söyleyebilmesi programa ne kadar hazırlıksız katıldığını gösterdi.

Erdoğan da haklı olarak ‘‘Bu benim dönemimde olmadı’’ deyip işin içinden sıyrıldı. Böylece Erdoğan 'arkadaşlarının mahkemelik olduğunu' söyleyerek, kendisini bir güzel bu işlerden uzak tuttu.

Aslında Baykal, partisinin İstanbul (1/12) adayı, eski il başkanı Mehmet Bölük'ün ‘‘Fazilet'in İstanbul Asalakları BİT'ler’’, ‘‘El Tayyip' ve ‘‘El Tayyip Nasıl Umut Oldu’’ kitaplarını ciddi biçimde inceleseydi veya bırakın Bölük'le görüşmeyi www.mehmetboluk.org sitesine bir göz atsaydı Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk olaylarına daha ayrıntılı öğrenebilir, Erdoğan'ı zor duruma getirebilirdi.

ERDOĞAN RAHAT NEFES ALDI!

Dolayısıyla Baykal, 12. sıraya konulduğu için Erdoğan tarafından küçümsenen Mehmet Bölük'le ilgili alaycı sözlere muhatap olmaz; sanık Erdoğan ve AKP adayı 'belediyeci' arkadaşları rahat nefes almazdı.

Tayyip Erdoğan döneminde; doğalgaz şebeke inşaatlarından, deprem vanası alımına kadar birçok konuda yolsuzluk davaları açılmasına rağmen Ali Müfit Gürtuna dönemine ait bir olayın dile getirilmesi Baykal'ın yanlış bilgilendirildiğini mi gösteriyor yoksa...

Deniz Baykal, Erdoğan'a en azından 'Billboard, Akbil, Albayrak, Çamur Barajı, Sinek İlacı...' gibi yolsuzluk davalarının sanığı olduğunu hatırlatsaydı hiç olmazsa Prof. Nurettin Sözen'e yapılan haksızlıkları engellemiş olurdu.

PINARÇIK KİMDİR

Baykal'
ın Dubai'de kaçak olduğunu söylediği Ahmet Hamdi Pınarçık'ın, İGDAŞ'ın 'mobil tahakkuk sistemi' olarak bilinen sayaç okuma ihalesi iddialarında adı geçiyor. Pınarçık, Lonca A.Ş'nin sahibi... (Erdoğan döneminde de İGDAŞ'la ilişkisi var). Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Danışmanı ve eski Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Tufan Mengi ve Akademi Ajans'ın sahibi ve bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın basın danışmanlığını yapan Mehmet Taşdiken ile birlikte haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.

İGDAŞ'TA 200 MİLYON DOLARLIK VURGUN

Baykal, İGDAŞ'
ta 200 milyon dolar yolsuzluk yapıldığı Mülkiye Başmüfettişleri Rıdvan Aydın, Orhan Toprak, Sanayi Bakanlığı Başmüfettişi Ali Taşçıoğlu, Polis Başmüfettişi Şadan Özçelik ve Emniyet Amiri Süleyman Öztürk'ten oluşan beş kişilik teftiş komisyonunun ve bilirkişilere yaptırdığı raporlardan birkaçını okusaydı, Erdoğan ne derdi acaba?

Yolsuzlukla ilgili raporlar altı aydır Eyüp Savcılığı'nın önünde durduğunu, hiç olmazsa ‘‘Savcı neden hálá dava açmadı’’ diye sorsaydı Baykal ...

Yani hesap vermesi gereken Erdoğan'a karşı Baykal, İş Bankası ve Erol Evcil konusundaki sorulara hesap vermek zorunda kaldı!

Meclis'te 4422 sayılı yasanın değişmesi için oy verenleri Allah kul hakkını yedikleri için affeder mi acaba?

Yobazlara müsamaha


TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'da Metro'nun Kızılay girişine Cumhuriyet Bayramı'na 'küfür ve sefihlik', 'TC Devleti'nin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, ümmetin kanayan yarası üzerinde bir danstır' ve 'Evet! küfür partilerine oy vermek haramdır' diyerek hakaret eden ve halkı 'İslam ve Hilafet Devleti' kutlamalarına çağıran ilanlar asılabiliyor.

Başta Melih Gökçek olmak üzere yetkililer ve görevliler olayın farkında mı değiller, yoksa bu ilanların yırtılıp layık oldukları çöpe atılmamalarının başka nedenleri mi var?

Yetkililerin bu olaya müsamahalarının nedeni nedir?

Can ZORLUK-ANKARA

Kış değil yaz saati


KIŞ saati diye bir uygulama yoktur. Doğrusu yaz saati uygulamasıdır. Yaz aylarında, günlerin uzamasından ötürü gün ışığından daha efektif yararlanmak amacıyla saatler bir saat kaydırılmaktadır ve kış aylarında ise saatler -dün gece olduğu gibi- bir saat geri alınarak normal haline getirilmektedir. Ayrıca bu sadece bizim ülkemize özgü bir uygulama olmayıp, çok daha sayıda ülkede aynı tarihlerde uygulanmaktadır.

Mustafa KUN

Evcil'in kredi yolsuzluğunu biz çıkardık


TAYYİP Erdoğan'ın sözünü ettiği Erol Evcil'e verilen kredi konusu da tam açıklığa çıkmadı. İki liderin de bu konudaki bilgilerinin yetersiz olduğu görüldü.

Konuyu en iyi bilenlerden birisi Enis Tütüncü... O dönemde İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi olan Tekirdağ milletvekili adayı Tütüncü ne diyor?

‘‘Evcil'e kredi 1994 yılında açılmış... Sanıyorum 27 dilimde verilmeye başlanmış. Krediler usulüne uygun verilmiş... Evcil de kazanmış, banka da para kazanmış... Verilmiş, geri ödemiş. Ama biz geldiğimizde ödeme güçlüğü içinde olduğunu gördük, 'kredileri kesin' dedik.’’

- CHP'den kimler var yönetim kurulunda...

- Ben, Erbaşar Özsoy, Mustafa Özdilek ve Mustafa Timisi... Ali Topuz daha önceden Hazine temsilcisi olarak görev yapmıştı. Evet, ödeme güçlüğüne rağmen bankanın Bursa müdürünü kandırmış; üçkáğıtlık yapılmış. Biz durumu fark ettik, olay açığa çıkmadan 22 ay 24 gün önce savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Daha sonra Bursa şubesi müdürü ile kredilerden sorumlu genel müdür yardımcısını mahkemeye verdik. Bu durum Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu çıkmadan iki yıl öncedir. Daha sonra bu olay yüzünden İş Bankası Genel Müdürü -Ünal Korukçu- ayrılmak zorunda kalmıştır. O zaman büyük ve saygın bir camia olan İş Bankalılar bize biraz kırıldılar; niye suç duyurusunda bulunuyor diye tepki gösterdiler. Ama daha sonra durum ortaya çıkınca, ‘‘İyi ki CHP'liler geldiler, bankayı sıkıntıdan kurtarıp önünü açtılar’’ diye bizi kutladılar.

- Siz ne zaman geldiniz?..

- 1996'nın sonunda, 97'nin başında... CHP'nin ortaklığı da bu yıllarda geri alındı. Bu olayı o zaman bu netlikte açıklayamazdık, çünkü bankacılık suçudur bunlar... Ortaya çıkarttığımız bu yolsuzluğun davaları sanıyorum hálá sürüyor. Tayyip Bey, Büyükşehir'deki uygulamalarının aksine leke bulamaz bizde...

Doğan'a tepki


SAMANDAĞ'dan (Hatay) Vecih Süslü ve 15 arkadaşından: Prof. Doğan'ı kınıyoruz. Biz Samandağlı Aleviler olarak hiçbir zaman Doğan'ın tekelinde veya güdümünde olmadık, olmayacağız da... Onun söylediklerine göre oy kullanmadık ve kullanmayacağız.

ALEVİ oyları ve Aleviler, İzzettin Doğan'ın tekelinde değildir. Böyle bir zamanda açıklama yapmasını kınıyoruz.

Metin ZEYREK-KARTAL

MESAJ


BUGÜNE Dikkat... DEHAP (M.Abbasoğlu/M.Bozlak/A.Birdal) Eyüp, Yeşilpınar V.Karani Parkı, 12.00; DSP (Ecevit) Kartal'da 13.00; ANAP (M.Yılmaz) 15.00; AKP (R.T.Erdoğan) Kazlıçeşme 14.00; BBP (Muhsin Yazıcıoğlu) Şişli Abide-i Hürriyet 13.00; ÖDP (Ufuk Uras) Kadıköy İskele 12.00; İP (Doğu Perinçek) Kadıköy İskele 13.50; TKP (Aydemir Güler) Kadıköy İskele 16.00... Ve Avrasya Maratonu...

BAKIRKÖY'
den K.A.; Basınköy'de yapılan kaçak camimiz vardır. Şimdi etrafında yeni inşaatlar türerken -gece yapılıyor- Bakırköy Belediyesi seyrediyor. Peki kim yapar, kim engeller?

FINDIKZADE'den Adnan Tuna: Haşim İşcan geçidi belki de Türkiye'nin ilk modern altgeçidi idi. Bakımsızlıktan ve ışıksızlıktan 'korku geçidi' halinde. Komşusu Büyükşehir'in yeni haline yakışmıyor. Gürtuna, İşcan'la aynı koltukta oturduğunu biliyor mu?
X