Erdoğan: Bankalar kriz fırsatçılığı yapmasın

Hürriyet Haber
24 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ekim 2008 - 10:40

Başbakan Erdoğan, finans kesimine "Reel sektörüne yaklaşımınızı çok hoş bulmuyorum. 2002 öncesi gibi bir yanlışın içine giriyorsunuz" uyarısında bulundu. Başbakan, bankalara "O reel sektörle ayakta duruyorsun, onların ödediği faizlerle ayakta duruyorsun. Ama kriz dönemini de kendin için fırsata dönüştürüyorsun. Böyle şey olmaz" diye çıkıştı.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, "Girişimci Bilgi Sistemi" hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında bankaları sert bir dille eleştirdi. "Reel sektöre karşı yaklaşımlarını da çok hoş bulmuyorum. Şu anda finans sektörü aynen 2002 öncesi kriz döneminde olduğu gibi bir yanlışın içerisine giriyor" diyen Erdoğan, "Bakın bunun üzerinde de çalışma yapacağız" uyarısında bulundu.

’Hemen öde’ diyorlar

Erdoğan ’Yanlış gidiyorlar’ dediği bankalar için, şunları dile getirdi: "Bakıyorsunuz çağırıyor, davet ediyor ve yüksek faizlerle masaya oturtuyor reel sektörün temsilcilerini. Bu yanlış bir şey veya ’hemen öde’ diyor, bu da yanlış bir şey. Böyle bir tehditle gitmek iş ahlakı açısından da doğru değil. Bu ülkede özellikle bu krizi kendisi için fırsata dönüştürme anlayışı doğru değil. Bunlara yönelik olarak da bizler neler yapabilirsek biz de masaya otururuz, biz de bunun çalışmasını yaparız. Çünkü o reel sektörle ayakta duruyorsun. Onların aldığı kredi karşısında ödediği faizlerle ayakta duruyorsun. Ama böyle bir kriz dönemini de kendin için fırsata dönüştürüyorsun böyle şey olmaz."

Başbakan Erdoğan, Bankalar Birliği’nin de kendi çalışmasını, değerlendirmesini yapması gerektiğini belirterek, "Buna göre de bankaların reel sektöre yaklaşım tarzını gözden geçirmesi lazım. Bu noktada tabi biz bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmanın neticelerini de hemen kısa zamanda açıklayacağız" dedi.

Şu andaki faiz sanal

Dalgalı kurdan taviz vermeyeceklerini anlatan Erdoğan, faizdeki gelişmelere ilişkin şöyle konuştu: "Şu andaki faizin sanal olduğuna inanıyorum. Yine faizin düşmesinden yana olduğunu savunan birisiyim. Bunu yine açıkça söylüyorum. Düşürülmesinden yana olmasını savunan birisiyim, bunu da açıkça söylüyorum. Çünkü biz ne kadar borçlanmada yüksek faizle para satın alırsak ülkemizin yükünü de o kadar artırmış oluruz. Buna fırsat verilmesini arzu eden biri değilim."

İşinizi sağlama alın

Mevduat güvencesine ilişkin olarak da 50 bin YTL’nin bankalardaki mevduat yüzde 45’i civarında olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları söyledi: "Özellikle bu garantiyi isteyenler bunun üzerindeki yüzde 55. Öbürünün zaten garantisi var. Görüştüğümüz bir çok bankacı ’bu çok yanlış olur’ anlayışı içindeler ki aynen paylaşıyorum. Nedir o? Sıkıntıya mı gidiyor da böyle bir garanti veriliyor anlayışı doğacaktır. Buna biz fırsat veremeyiz. Bu noktada herkes işini sağlama alsın. Ve eğer yanlışlar varsa bu yanlışlar noktasında yanlışlarını biran önce düzeltsin."

Sistem canlı organizma gibi olacak

BAŞBAKAN
Tayyip Erdoğan, "Girişimci Bilgi Sistemi"nin, Türkiye ekonomisinin özellikle de sanayinin adeta bir röntgenini oluşturduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

Yeni sistemle, hangi sektörde daralma var, hangi sektörün ne gibi bir sorunu var, karlı, düşük yatırım gerektiren, yüksek istihdam sağlayan sektörler nelerdir gibi yüzlerce soruya çok daha kolay cevap üretilecek.

İş istatistiklerinin en güncel hali 2004 yılı rakamlarını gösteriyor. Yeni sistem sayesinde güncellik sağlanacak. Deyim yerindeyse sistem canlı bir organizma gibi olacak. Bütün verilerin bir havuzda toplanmasıyla daha sağlıklı analizler ve politikalar üretilebilecek.

Merkez Bankası, borçlanma limitlerini yüzde 100 artırdı

MERKEZ
Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul’da "Merkez Bankalarının iç denetimi" konulu basına kapalı konferans sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, döviz depo piyasasında işlem limitlerinin yüzde 100 arttırılacağını açıklarken, döviz satışı yoluyla kura müdahale konusunda "Bilahare düşüneceğiz" dedi. Yılmaz "döviz piyasaları normal seyrinde, likidite sorunu yok" dedi. Yılmaz, bankalardaki mevduata sağlanan 50 bin YTL’lik güvencenin şu anda artırılmasına gerek olmadığını söyledi. Merkez Bankası’ndan yapılan bir açıklama ile de, bugünden itibaren bankaların döviz ve efektif piyasaları işlem yapma limitleri her bir kurum için 2 kat artırılarak 10.8 milyar dolara yükseltildiği bildirildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı