Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: Acil anayasal düzenleme gerekli

  Hürriyet Haber
  24 Nisan 2009 - 10:47Son Güncelleme : 24 Nisan 2009 - 10:47

  Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin 47. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada 'acil bir anayasal düzenlemeye' ihtiyaç duyulduğunu söyledi. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

  - Hükümet olarak sorumluluğumuz adaletin tecellisine yardımcı olmaktır. Bu sorumluluğumuzu en iyi şekilde yapmanın gayreti içerisindeyiz. Anayasa Mahkemesi gerek hukuk sistemimizin gerek cumhuriyetimizin en temel en köklü kurumlarından biridir.

   

  - Anayasalar bir toplumun bir milletin ortak değerlerinin yer aldığı metinlerdir. İnsan hak ve hürriyetleri gibi alanlarda kat ettiğimiz mesafeler, bazı anayasa değişikliklerine gerek duymaktadır.

   

  - Acil bir anayasal düzenleme veya anayasal alanda yenilenme talepleri doğduğu aşikardır. Zira Türkiye artık dünyanın taşrasında yaşayan, çağdaş dünyanın gerisinde kalan bir ülke değildir.

   

  - Türkiye bilakis her geçen gün dünyaya açılan, kendisini ileri demokrasilerle mukayese eden, gelişmiş ülkelerdeki çağdaş hukuk normlarına uyum sağlamaya çalışan bir ülkedir.

   

  - Hukuk geliştikçe, hukuk özgürleştikçe toplumda özgürleşir. Geçmişte çok net bir biçimde ortaya çıkmıştır ki, hukuk insanların önünü açan bir yol üstlenmiştir.

   

  - Türkiye’nin daha çağdaş, dagha müreffeh ülke haline gelmesine zemin hazırlamalıdır. Hukuk sisteminin adalet üretmesi toplumun önünü açması, ülkemiz ve milletimiz için hayati bir konudur.

   

  - Temel hak ve özgürlüklerin anayasal güvence altına alınmadığı bir toplumda kalkınmadan ilerlemeden söz edemeyiz.

   

  - Cumhuriyetimize de demokrasiye de laikliğe de sahip çıkmalıyız. Milletimizin yargıya olan güvenini de bu şekilde koruyabiliriz.

   

  - Anayasa Mahkemesi’nin mevcut yapısının günümüzde eksik kaldığı yönünde düşünceler son günlerde konuşuluyor. Mevcut yasanın değiştirilmesinin, en başta Anayasa Mahkemesi için yararlı olacaktır.

   

  - Biz her türlü değerlendirmenin özgürce tartışılmasından, yapıcı bir şekilde ele alınmasından yanayız. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı