Gündem Haberleri

  Erdoğan ABD seyahatini iptal etmesinde etkili üç faktör

  Selçuk ŞENYÜZ/ANKARA
  21.09.2012 - 14:09 | Son Güncelleme:

  BİRLEŞMİŞ Milletler Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Newyork’a gitmeye hazırlanan Başbakan Tayyip Erdoğan, son dakika kararıyla programını iptal etti. Genel Kurul’da Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

  BM Genel Kurulu’na ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılması planlanmıştı. Ancak Gül’ün kulak rahatsızlığı nedeniyle program iptal edildi ve Türkiye’yi Başbakan Erdoğan’ın temsil etmesine karar verildi. Erdoğan, 30 Eylül’deki AK Parti Kongresi’ne hazırlanmak için geziden planlanandan iki gün önce dönmeye karar verdi. Ancak bugün yola çıkması planlanan Erdoğan dün ani bir kararla programını iptal etti.

  Üç faktör etkiledi

  Alınan bilgiye göre Erdoğan’ın bu kararı almasında üç faktör etkili oldu. Buna göre son zamanlarda artan terör olayları nedeniyle uzun bir süre Türkiye’den ayrılmanın doğru olmadığı düşüncesi önemli bir etken olurken, 30 Eylül’deki AK Parti Kongresi’ne devlet başkanı ve başbakan düzeyinde katılımın çok olması nedeniyle çalışmalara verdiği önem ve BM genel kuruluna devlet başkanı düzeyinde katılımın az olması diğer nedenleri oluşturdu.

  Resmi neden kongre   

  Başbakanlıktan yapılan açıklamada da, “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılma amacıyla New York’a yapacakları ziyareti, AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’yle ilgili çalışmalar ve program yoğunluğu nedeniyle iptal etmiş bulunmaktadırlar” denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı