Erdoğan’a Tekel işçisi önünde ‘ya kul hakkı ya cami’ çağrısı

Hürriyet Haber
21 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 22:15

Tekel işçilerinin eylemleri 6’ncı gününe girerken, Türk-İş Genel Merkezi önünde destek ziyaretleri de sürüyor.

Tekel işçilerini ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili ve Türk-İş eski Başkanı Bayram Meral, burada yaptığı konuşmada, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. Meral şöyle konuştu: “Tekel işçisi yeni bir hak istemiyor. Emek ve emekçiyle uğraşma. Yetimin hakkını yeme, kul hakkı yeme ya da camiye gitme.” Bayram Meral, tekel işçilerine de seslenerek, Meral, “Sizden bir isteğim var. Yıllarca meydanlarda birlikte olduk. O zaman da işçiyi dikkate almayanları tarihe gömdünüz, yine öyle yapın” dedi.
İşçiler eylemde kararlı
Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu ile çeşitli sendikalara ait misafirhanelerde konaklayan işçiler, dün de Türk-İş Genel Merkezi’nin bulunduğu Bayındır Sokak’ta buluştu. İşçiler, zaman zaman çalınan müzik eşliğinde halay çekti ve sloganlar attı. Tekgıda-İş Başkanı Mutafa Türkel, hükümetin gereğini yapmasının vaktinin geldiğini söyledi.  Türkel, “Burası muz devleti mi yani, hükümet yanlış yapıyorsa geri adım atacak. Öyle inatlaşmayla ülke yönetilir mi? Sonuç alınana kadar bu kararımızı, ısrarımızı sürdüreceğiz” dedi. Ankara Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği ile bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri Tekel işçilerine destek verdi.

6 TCDD işçisi göreve döndü

TCDD Genel Müdürlüğü, 25 Kasım’daki memur eyleminde geçici olarak açığa alınan 16 çalışandan 6’sının göreve iade edildiğini açıkladı. Açıklamada, “Geçici işten el çektirilen diğer personelin incelemesine/soruşturmasına devam etmektedir” denildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı