Erdoğan’a söz verdik başlıyoruz

Merve ERDİL
19.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Azerbaycan Enerji Bakanı Natıq Aliyev, Türkiye’nin doğu sınırından, Avrupa sınırına kadar yeni bir hat inşa edeceklerini belirterek, “Boru hattı çalışmasına bu yıl başlayacağız. Başbakan Tayyip Erdoğan’a 2017’ye kadar bitirme sözü verdik” dedi.

TÜRKİYE ve Azerbaycan, Avrupa’ya alternatif kaynaklardan doğalgaz taşıması planlanan boru hattı projeleri gerçekleşmeyince inisiyatifi ele alarak kendi boru hattı projesini başlattı. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nı (TANAP) ortaya koyan iki ülke, Türkiye’nin doğusundan batısına uzanacak bu yeni boru hattının inşasına bu yıl başlamayı planlıyor. Azerbaycan Enerji Bakanı Natıq Aliyev, Başbakan Erdoğan’a söz verdiklerini ve hattı 2017’de tamamlamış olacaklarını açıkladı.

10 yıldır projeler bekliyor

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Bakü’de düzenlediği “Petrol, Doğalgaz ve Medya Konferansı”na katılan Azerbaycan Enerji Bakanı Aliyev, sorularımızı yanıtladı.  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Azerbaycan’da olduğunu hatırlatan Aliyev, “Azerbaycan ve Türkiye için TANAP çok önemli çünkü projeyi hayata geçireceğiz. TANAP, Hazar Denizi, Azerbaycan ve Avrupa arasında dev bir köprü olacak. Bu köprüdeki en büyük rol de Türkiye ve Azerbaycan’a ait olacak. TANAP’tan önce, Nabucco ve ITGI gibi projeler hakkında çok fazla konuşuluyordu ancak 10 yıl geçmesine rağmen hiçbir proje hayata geçmemişti. Türkiye ve Azerbaycan ‘İlk adımı biz atmalıyız ve yeni boru hattının Avrupa’ya kadar olan kısmını biz inşa etmeliyiz’ şeklinde karar verdi” dedi.

BTE’nin kapasitesi artacak

Doğalgaz konusunda Türkiye ile iki proje geliştirdiklerini aktaran Aliyev, bunların TANAP ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) Doğalgaz Boru Hattı’nın kapasitesinin artırılması olduğunu anlattı. Şahdeniz 1 doğalgazını taşıyan BTE’nin kapasite artırımına yönelik Aliyev, “Türkiye sınırına kadar olan kısmının kapasitesini BP ile artıracağız. Boru hattının çapı 56 inç’e (142 cm) çıkarılacak” diye konuştu. Enerji Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili ise bu projeyi doğrulayarak, “Şahdeniz 1 sahasında üretim artmaya başladığı için kapasite artırılacak. Ancak TANAP, Şahdeniz 2 doğalgazını getirecek tamamen yeni bir hat olacak” değerlendirmesinde bulundu.
TANAP’ın Türkiye’deki boru hattı çalışmalarına bu yıl başlayacaklarını vurgulayan Natiq Aliyev, şunları kaydetti: “TANAP, Gürcistan-Türkiye sınırından, Türkiye’nin Avrupa sınırına ulaşacak. Türkiye sınırından sonra gazı, Bulgaristan veya Yunanistan üzerinden Avrupa’ya ulaştırmayı planlıyoruz. Hangi yönün olacağı Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak kararı olacak. Şu anda doğalgaz koridorunu inşa ediyoruz ancak gazın satışı konusuna gelince, Şahdeniz’deki partnerlerimizin de görüşleri önem taşıyor. Hangi proje daha etkili, daha güvenilir ve ticari açıdan doğalgaz satışı konusunda daha etkin olacak bunlara bakılıyor. Şu an iki yön var: Bir hat Bulgaristan’dan, bir hat Yunanistan’dan.”

İlk gaz 2017’de akacak üç yılda kapasite artacak

TANAP hattının doğalgaz kapasitesini sorduğumuzda ise Aliyev, kapasitenin 2020’de 23 milyar metreküpe ulaşabileceğini belirtti. 2017’de ilk doğalgaz akışının başlayacağını bildiren Aliyev, “Kademe kademe ilerleyecek. İlk aşamada 16 milyar metreküp, ikinci aşamada 23 milyar metreküp ve üçüncü aşamada 31 milyar metreküpe çıkacak” diye konuştu.

Sadece Azeri gazı

ALİYEV’e hattın kapasitesinin nasıl 16 milyar metreküpten 31’e çıkacağını sorduğumuzda şu yanıtı verdi: “Bizim tüm projelerimiz kendi kaynaklarımıza dayanıyor. BTC’yi inşa ettiğimizde, herkes Azerbaycan’ın yeterli petrolü olmadığını söyledi. Ama biz her zaman ‘Bizim projelerimiz, Azerbaycan kaynaklarının kapasitesine bağlı’ dedik. TANAP’tan söz ettiğimizde de sadece Azeri kaynaklarından bahsediyoruz. Türkmenistan gazı gelirse, kapasiteyi artırabiliriz, belki ikinci bir hat inşa ederiz ancak bugünün şartlarıyla konuştuğumuzda sadece Azerbaycan kaynaklarından söz ediyoruz. Azerbaycan’da yeteri kadar doğalgaz var.”

BP ile derin çalışma

ALİYEV, TANAP için sadece Şahdeniz 2 değil, Ümit, Abşeron sahalarının da kullanılacağını belirterek, “BP ile Azeri-Çırak-Güneşli’de derin doğalgaz üzerine çalışmalarımız var. Azeri-Çırak-Güneşli kontratı imzalandığında sadece sahanın üst kısımlarını içeriyordu. Bugün biliyoruz ki sahanın en derin bölümlerinde doğalgaz var. Bizim hesaplamalarımıza göre 500 milyar metreküp doğalgaz var” dedi. “SOCAR, BP’ye TANAP hisselerini satacak mı” sorusuna ise Natıq Aliyev, “Teklifi bekliyoruz” yanıtını verdi.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı