Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan’a gönderilen İsrailli işadamı kim?

  Hürriyet Planet
  20.09.2012 - 09:57 | Son Güncelleme: 20.09.2012 - 11:13

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde İsrailli mevkidaşının arabulucu olarak kendisine çok zengin bir Yahudi işadamı gönderdiğini açıklamasının ardından İsrail basını da bu kişinin kim olduğunu çözmeye çalışıyor.

  Türkiye'de geçtiğimiz günlerde ortaya atılan Dünya Siyonistler Derneği Başkanı Ronald Lauder ismini değerlendiren Haaretz yazarı Barak Ravid, Kanal 10 televizyonunun da sahibi olan Lauder’ın olası bir arabulucu olduğunu belirtti.

  Lauder’ın Netanyahu’nun kampanyasına bağış yaptığını ve Hafız Esad döneminde İsrail hükümetinin Suriye özel temsilcisi olduğunu hatırlatan Ravid, Golan Tepeleri barışının mimarının da Lauder olduğunu belirtti.

  /images/100/0x0/55ea63a4f018fbb8f87cc30eKUMARHANELER KRALI
  Bununla birlikte Ravid’e göre Erdoğan’ın sözleri aslında başka birine işaret ediyor: Dünyanın en zengin Yahudilerinden, kumarhaneler kralı Sheldon Adelson.

  Netanyahu’nun eski bir dostu olduğu bilinen ABD'li Adelson, Netanyahu yanlısı Yisrael Hayom gazetesinin sahibi. Ancak Lauder’ın aksine kendisinin diplomatik geçmişi yok.

  İsrail Başbakanlık kaynakları ise bu iki ismin de Erdoğan’a gönderilmediğini belirtiyor.

  Türk basınında bazı gazetelerde Larry Elison, Idan Ofer ve Stef Werthheimer gibi işadamlarının isimleri de gündeme gelmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı