Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan’a dua ediyor

  Erdinç ÇELİKKAN / ERBİL
  19 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 2012 - 23:58

  Çağlayan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin “Türkiye içişlerimize karışmasın” sözlerinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerginliğin gölgesinde dün Erbil ve Süleymaniye’de temaslarda bulundu. Çağlayan, dün Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Erbil’deki konutunda bir araya geldi. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Berham Salih’in de hazır bulunduğu 40 dakikalık görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapan Çağlayan, “Türkiye olarak Irak’ın birliğinden, bütünlüğünden yana olduğumuzu her fırsatta dile getirdiğimiz gibi burada da söyledik” diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakanımız, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile telefon görüşmesi yaparak, Türkiye’nin hassasiyetini dile getirmiştir ve bundan sonra Irak Başbakanı’nın yaptığı açıklama bizim için üzüntü vericidir. Ancak her şeye rağmen başından beri Irak’ın çeşitli etnik ve mezhep yapısının bir ve bütün olması, Irak’ın bütün olarak görülmesi, Türkiye açısından her zaman kayda değerdir. Irak, Türkiye açısından son derece önemli bir ülkedir.”

  Çağlayan, hem Mesud Barzani’nin hem de IKDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani’nin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sağlığı konusunda çok hassas olduklarını belirterek, “Kendileri, Sayın Başbakan’ın sağlığı için dua ettiklerini söyledi. Ben de Başbakanımızın sağlığının çok iyi olduğunu ve eski performansını yakaladığını ilettim” dedi.

  Her ziyaret gibi buraya gelişinin de bir mesajı olduğunu söyleyen Çağlayan, “Türkiye olarak önem verdiğimiz konulara ilişkin Mesud Barzani de Neçirvan Barzani de aynı kanaatteler. Irak’ın bölünmez bütünlüğü, tekliği ve tüm etnik, dini yapılarını dikkate alan bir yapı, bizim de Mesud ve Neçirvan Barzani’nin de tercihidir. Sayın Barzani’den aldığım mesaj birlik ve beraberliğin sürmesi konusunda her türlü çaba çalışma içinde olduklarını ifade edeyim” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı