Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan’a borçluyum

  Hürriyet Haber
  17 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ocak 2012 - 10:22

  Irak’ta teröre destek vermekle suçlandıktan sonra Kuzey Irak’a sığınan Sünni kökenli Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, sorunlarıyla ilgilenen Başbakan Erdoğan’a kendisini borçlu hissettiğini söyledi. Irak Yönetimi ise içişlerine karıştığı gerekçesiyle Türkiye’ye sözlü uyarıda bulundu.

  IRAK Başbakanı Nuri El Maliki’nin hakkında çıkardığı tutuklama kararı yüzünden Kuzey Irak’a sığınan Irak’ın Sünni kökenli Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, sorunlarıyla ilgilenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kendisini borçlu hissettiğini söyledi.

  Haşimi, AA muhabirine, Türkiye’nin Irak’taki durumla yakından ilgilendiğini ifade ederek, sorunların çözümü için Iraklı yetkililerle temas içerisinde olmasının Türkiye’nin bölgeye verdiği önemden kaynaklandığını aktardı. “Başbakana benim davamla ilgili yapmış olduğu açıklamalardan dolayı kendimi borçlu hissediyorum” diyen Haşimi, “Ben iki ay önce başbakana, ‘Maliki beni Bağdat’ta yeşil bölgede sıkıştırdı. Büromu ve hatta evimi zırhlı araçlarla, tanklarla kuşattı. Özel koruma birliğimi feshetti’ dedim. Sayın Başbakan da özel olarak sorunlarımla ilgilendi” ifadelerini kullandı.

  Yasalar bazılarının elinde

  Başbakan Erdoğan’ın sorunlarıyla ilgilenmesine şükranla cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, “Dileğim Irak’ın huzura, refaha ve istikrara kavuşması başbakanın elinde olur” diye konuştu. ‘Kerkük’te yargılanmanız için bir talebiniz oldu mu’ sorusuna Haşimi, “Kerkük’te yargılanmak doğal bir taleptir. Ben böyle bir talebi yüksek mahkemeden istedim, fakat bugüne kadar bir cevap almış değilim. Bağdat’ta yasalar bazılarının elinde bulunuyor, bu da herkesi endişelendiriyor ve alınacak kararlar ne kadar doğru olacak onu da bilmiyoruz” dedi.

  Bilgi notu

  Irak Yüksek Yargı Konseyi, Haşimi’nin tutuklanan bazı korumalarının verdikleri ifadelerde şiddet eylemlerini Haşimi’nin direktifleri doğrultusunda yaptıklarını dile getirmesinden sonra 19 Aralık’ta Haşimi ve beraberindeki 14 kişi hakkında Anayasa’nın terörle ilgili 4. maddesi uyarınca tutuklama kararı vermişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı