Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: 17 Aralık dışında bir şeyi kabul etmeyiz

  Ankara
  30 Eylül 2005 - 12:46Son Güncelleme : 30 Eylül 2005 - 12:46

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 Ekim'de başlaması öngörülen Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin temelini oluşturacak Müzakere Çerçeve Belgesi'ni tasarı haline getirmenin kendilerinin görevi olmadığını belirterek, “O kimin görevi ise görevin sahipleri bunu gerçekleştirecek. 17 Aralık ve Haziran Müzakere Çerçeve Belgesi Taslağı vardı. Bunlar dışında herhangi bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

  Erdoğan, dün akşam, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne resmi ziyareti dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

    

  Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin “3 Ekim Pazartesi günü müzakerelerin başlaması gerekiyor. Fakat Müzakere Çerçeve Belgesi henüz daha açıklanmış değil. Bu konuda hükümetin tavrı ne olacak?” sorusunu şöyle cevaplandırdı:

    

  “Müzakere Çerçeve Belgesi'ni tasarı haline getirmek bizim görevimiz değil. O kimin görevi ise o görevin sahipleri bunu gerçekleştirecek. Bu konudaki düşüncelerimizi ben yurtdışında açıkladım. Burada da Abdullah bey zaten açıkladılar. Şu anda önümüzdeki programımıza göre çalışmalarımızı yapıyoruz. 3 Ekim'de de müzakerelere başlayacağımızı biliyoruz.

   

  Bugünkü (dünkü) AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) bir neticeye varamadı, kararını veremedi. O zaman kararını demek ki 3 Ekim sabahı verecek. 3 Ekim sabahı kararını verdikten sonra, yola yine devam edeceğiz. Yani o, onların bir yerde sorunu. Ama ben çok ciddi bir problemlerinin olduğunu zannetmiyorum. Belki 'daha net bir hale getirelim, her tarafı bu noktada memnun edelim' diye düşünüyor olabilirler. Ama bu arada ben bazı görüşmeleri sürdüreceğim. Abdullah bey bazı görüşmeleri sürdürecek. Fakat bu saatten sonra 17 Aralık ve Haziran Müzakere Çerçeve Belgesi Taslağı vardı. Bunlar dışında herhangi bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı