« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erdenay FIBA'yı suçladı

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı Menajeri Harun Erdenay, Dünya Basketbol Şampiyonası'ndaki final maçına yeterli düzeyde dinlenmeden çıktıklarını belirterek, “Ne takım, ne de biz, ABD final maçına konsantre olamadık. Bu FİBA'nın bir yanlışıdır” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Harun Erdenay ve Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, Çankaya Üniversitesi'nin 3. kez gerçekleştirdiği “Kariyer Platformu 2011”e katıldı.

Belirlenen saatten yaklaşık 30 dakika sonra başlayabilen panelde ilk konuşmayı Harun Erdenay yaptı. Erdenay, Dünya Basketbol Şampiyonası'nda oynadıkları final maçına yeteri kadar konsantre olamadıklarını anlatarak, “Sırbistan'ı son saniyede gelen basketle yendik. Bunun üzerinden belli bir zaman geçmesi lazım. 16-17 saat sonra tekrar salondaydık. Otele gidemedik. Otele geldiğimizde ise halk kapıda bizleri bekliyordu. Hidayet ve diğer oyuncular saat 06.30 gibi yattılar. Bu FİBA'nın bir yanlışıydı. Bizimkiler uyuyamadılar. Yorgun bir şekilde finale çıktık. Fiziki açıdan yıpranmış çıktık. Bir gün sonra olsaydı, farklı bir ABD maçı olabilirdi. Bunlar bizi etkiledi” ifadesini kullandı.

Çankaya Üniversitesi'nin bir paneline geçen sene de katıldığını anımsatan Erdenay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya Şampiyonası öncesinde çok zorlu bir dönemden geçtik. Şampiyona öncesinde Tanjeviç'in rahatsızlığını öğrendik. 6-7 oyuncumuzun sakatlıkları geldi. Bu şartlarda Dünya Şampiyonası'na hazırlandık. Milli takım için oyuncuların formsuzluğu önemli değil. Önemli olan bize geldiklerinde, nasıl davrandıkları. 2005-2006 yılından bu yana aynı takım oynuyor. Genç oyunculara şans verilecektir. Basketbola sevdiğim için başladım. Para kazanmak için başlamadım. Bu işin yaşı yok. Türk basketbolunun geleceği çok iyi olacak. Göreve geldikten sonra altyapıları izledim. Banvit'te İzzet isimli genç bir oyuncu var. 2-3 sene sonra onu NBA'de izleyebiliriz. Altyapıdan geliyor. Türk basketbolu ileriye gidecektir.”

AKKAŞ'IN HEDEFİ OLİMPİYATLARA KATILMAK 

Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş ise Avrupa Şampiyonası'nda finale kalarak, olimpiyatlara katılmak istediklerini söyledi.

Dünya Basketbol Şampiyonası'nın başkente, Ankara Spor Salonu'nu kazandırdığını ifade eden Akkaş, “Seyircinin büyük desteğini gördük. Finale giden maç Ankara'daki Yunanistan maçıydı. Kazanılan her maç sonrasında takımın stresi artıyordu. Evsahipliği zordur. Ama biz bunu avantaja çevirdik. Sırbistan maçına ülke olarak çok iyi hazırlandık. Kerem'in sayısıyla finale çıktık. Avrupa Şampiyonası'nda ilk iki içinde yer alabilirsek, olimpiyatlara gidebileceğiz. Tek hedef olimpiyatlara katılmak” dedi.

Barbaros Akkaş, bir öğrencinin “Sırbistan maçındaki havayı ABD karşısında görmedik” şeklindeki sorusuna, “Finalde İspanyol hakem bizim maça verildi. Biz şampiyona öncesinde FİBA'ya İspanyol hakemi istemediğimizi bildirmiştik. Bu hakemle ne Efes Pilsen, ne Fenerbahçe Ülker de maç kazanamadı. Sadece final maçında İspanyol hakem bizim maça atandı” yanıtını verdi.

ABD'de oynayan Türk oyuncuların kötü bir sezon geçirdiğine dikkati çeken Akkaş, şöyle devam etti:

“Bir sezonda iki ayrı takım da forma giymek zordur. Hidayet'in finale çıkmasını arzu ediyorduk. Geçen yıla göre takımı daha şanslı görüyorum. Bu yıl daha avantajlıyız. Genç oyuncularımızın ciddi hataları var. En büyük eksiklik, yönetici eksikliğidir. Bir takım Türkiye Şampiyonası'na katılamadığı zaman antrenör görevden alınıyor. Bir kısım genç oyuncular paralarını garantiye alınca oynamıyor.”
Konuşmaların ardından Harun Erdenay ve Barbaros Akkaş'a, Çankaya Üniversitesi ve paneli düzenleyen yetkililer tarafından birer plaket verildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz