ANKARA HABERLERİ

Erden Kuntalp’a Fransız madalyası

Hürriyet Haber
15.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Prof. Dr. Erden Kuntalp, Fransız dili ve edebiyatının dünyadaki yükselişine katkıda bulunduğu için Vermeil Madalyası verildi. Kuntalp bu ödüle layık görülen ilk Türk oldu.

Hürriyet Haber

Tevfik Fikret Vakfı Başkanı Profesör Doktor Erden Kuntalp, Fransız dili ve edebiyatının dünyadaki yükselişine katkıda bulunduğu için Fransa Akademisi tarafından Vermeil Madalyası ile ödüllendirildi. Bu ödüle layık görülen ilk Türk olan Kuntalp, Türkiye’nin aydınlanma sürecinin, Fransız düşünürlerden etkilendiğini söyledi.

Yükşelişe katkıda bulundu

Erden Kuntalp, ödülünü Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie’nin elinden aldı. Galatasaraylılar Birliği Derneği’nde gerçekleşen törene Tevfik Fikret Lisesi Genel Müdürü Ayşe Başçavuşoğlu ile Kuntalp’in yakınları ve çok sayıda vakıf üyesi katıldı. Kuntalp’in neden ödüle layık görüldüğünü anlatan Büyükelçi Emie, ödülün 1960 yılından itibaren Fransız Dili ve Edebiyatının dünyadaki yükselişine katkıda bulunan kişilere verildiğinden bahsetti.

İki yabancıya ödül verildi

EMİE, Fransız Akademisi üyelerinin Haziran tarihli oturumda, Kuntalp’i ödüllendirmeye karar verdiğini belirterek, “Siz bu yıl Fransız Akademisi tarafından bu çerçevede onurlandırılan iki yabancı şahsiyetten birisiniz. Ayrıca bu madalya ile ödüllendirilen ilk Türk sizsiniz. Adalet böylece yerine getirildi. Zira sizden başka kim Türkiye’de frankofoninin gelişmesi için bu derece çalışıyor ve Fransız diline ve edebiyatına bu derece hizmet ediyor” dedi.

Türkiye aydınlanma sürecinde etkilendi

BÜYÜKELÇİNİN ardından söz alan Erden Kuntalp, Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlayan Türkiye-Fransa ilişkilerinin, zaman zaman sorunlar yaşamış olsa da, günümüze kadar yakın ve yoğun bir biçimde geliştiğinden bahsetti. Kunalp, Fransa düşün yaşamının Türkiye için bir esin kaynağı oluşturduğunu dile getirdi. Kuntalp, Galatasaray’ın zamanla sadece İstanbul’a hitap eden bir eğitim kurumu haline geldiğini belirterek, Galatasaray’ın yüklendiği işlevi Anadolu’ya götürmek amacıyla Tevfik Fikret Okulları’nın kurulduğunu anlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erden Kuntalp’a Fransız madalyası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı