Erdemir'in 6 aylık karı 207 milyon dolar

Hürriyet Haber
05.09.2005 - 10:57 | Son Güncelleme:

Erdemir Grubu, yılın ilk 6 ayında 223 milyon dolar net konsolide kar elde etti. Erdemir'in net satış gelirleri 1 milyar 110 milyon dolar, net karı ise 207 milyon dolar oldu.

ERDEMİR ve bağlı ortaklıklarının 2005 yılı ilk 6 aya ilişkin mali sonuçları, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Verilen bilgiye göre, şirketin bu dönemdeki üretim miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.2 artarak 1 milyon 882 bin tona ulaştı. Grubun toplam üretimi ise 3 milyon 835 bin ton olarak gerçekleşti. Şirketin satış miktarı 1 milyon 628 bin ton, ERDEMİR Grubu'nun konsolide satış miktarı ise 2 milyon 949 bin ton oldu.

Şirketin net satış gelirleri 2004 yılı ilk 6 ayına oranla yüzde 29.8 artarak 1 milyar 110 milyon dolar (1 milyar 496 milyon YTL) olurken, grup şirketlerinin de katkısıyla konsolide satış gelirleri geçen yıla oranla 1 milyar 257 milyon dolar seviyesinden, yüzde 21.3'lük artışla 1 milyar 525 milyon dolar (2 milyar 55 milyon YTL) seviyesine ulaştı.

Şirket 2005 yılı ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42'lik artışla 215 milyon dolar (290 milyon YTL) esas faaliyet karı elde etti.

Grubun esas faaliyet karı da 177 milyon dolar (238 milyon YTL) olarak gerçekleşti.

Tüm faaliyetler sonunda şirketin net dönem karı geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 34.4'ün üzerinde artışla 207 milyon dolar (280 milyon YTL) olurken, ERDEMİR Grubu'nun net konsolide dönem karı ise 223 milyon dolar (300 milyon YTL) seviyesinde gerçekleşti.

"ŞU ANDA KONUŞULAN FİYATLARI DÜŞÜK BULUYORUM"

Erdemir Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Demirel, Erdemir Grubu'nun 2005 yılı ilk 6 aylık mali sonuçlarının açıklandığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fadıl Demirel, “Şu anda konuşulan fiyatları düşük mü buluyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Şu anda konuşulan fiyatları düşük buluyorum. Erdemir'in gerçek değeri ile pek ilgisinin olduğunu sanmıyorum. Ben bu konuda duygusalım. Benim için Erdemir'in kıymeti çok fazla. ”

"KEŞ PARAYLA 8-10 YILDAN AŞAĞI BU SEVİYEYE GELMEZ"

Demirel, “Kaça giderse içiniz rahat eder?” sorusu üzerine de, şu anda konuşulan fiyatların çok üstünde olması gerektiğini söyledi.

Boş bir yeşil alana 1 milyon tonluk kapasiteye sahip bir demir-çelik fabrikasının 2 milyar dolarlık harcamayla kurulacağına işaret eden Demirel, “Sadece Erdemir'in üretimi geçen sene 3.6 milyon tondu. Böyle bir demir çeliği keş paranız olsa 8-10 yıldan aşağı bu seviyeye getiremezsiniz. Bir o kadar da parayı harcamak zorundasınız. Bunu herkes, talip olanlar da olmayanlar da bilir” dedi.

ERDEMİR YÖNETİMİNE HİÇBİR ZAMAN MÜDAHALE OLMADI

Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber, Erdemir'in özelleştirmesine ilişkin sorular üzerine de, ”Erdemir Türkiye'de, eğer adı özelleştirme olacaksa, en kolay özelleştirilecek şirket olacaktır. Çünkü çalışanların statüsü değişmeyecektir. Ayrıca özelleştirme şartnamesi ile üretimlerin azaltılmaması yönünde birtakım garantiler alınmıştır” dedi.

Erdemir'in bundan sonra daha iyiye gideceğini dile getiren Berber, ”Bu inancımızdan dolayı bunu gönülden destekliyoruz. Ancak spekülasyonlara bakmamak lazım. Erdemir'in değeri 26 Eylül'den sonra herkes tarafından anlaşılacaktır” diye konuştu.

Recai Berber, ne Başbakanlık, ne ilgili bakanlık, ne de Özelleştirme İdaresi'nin özel statüsünden dolayı Erdemir yönetimine hiçbir zaman müdahale etmediğini ifade ederek, “Böyle bir müdahale olsaydı, bu bir yerde patlardı” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı