Gündem Haberleri

  ERDEMİR'e karşı mobbing davasını kazandı

  Ali DAĞLAR
  31.08.2012 - 18:02 | Son Güncelleme:

  ERDEMİR’de 7 yıldır iş güvenliği mühendisi olarak çalışan Dursun Demir, şirketinin kendisine psikolojik şiddet ve yıldırma (mobbing) uyguladığını öne sürerek dava açtı. Demir’in iddiaları ise oldukça ciddiydi. Bir çocuk babası OYAK’ın ERDEMİR’i almasıyla başlayan işten çıkarmalar sonrası eski mesai arkadaşları ile görüşmesine izin verildiğini hatta kızı ve eşi üzerinden bile kendisine baskı uygulandığını ileri sürdü.Demir'i haklı bulan mahkeme, 12 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.

  SİVAS Divriği’de demir madeni işleten OYAK’a ait Ereğli Demir Çelik San. Tic. AŞ (ERDEMİR) işletmesinde 7 yıldır iş güvenliği mühendisi olarak çalışan Dursun Demir geçen yıl Divriği Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ERDEMİR aleyhine dava açtı. Demir başvurusunda OYAK’ın ERDEMİR’i almasıyla birlikte onlarca özel güvenlik görevlisini işten çıkardığını, bu işten çıkarılan ve açtığı davayı kazanan Naci Arslanburç’la yıllardır ailecek görüştüklerini, ilişkilerinin devam etmesi nedeniyle yönetimin rahatsız olduğunu ve bunu sık sık doğrudan ifade ettiğini öne sürdü.

  "KIZIMIN ARKADAŞINI VE ANNESİNİ LOJMANDAN ATTILAR"

  Son olarak kızının doğum günü nedeniyle, sınıf arkadaşı olan Naci Arslanburç’un kızını lojmanına çağırdıklarını belirten Demir, güvenlik görevlilerinin parti sırasında lojman bahçesinde oynayan iki çocuğa müdahale ettiklerini, kızının arkadaşıyla annesini zorla oyun parkı ve kurum nizamiyesi dışına çıkardıklarını anlattı.

  "ÇIKMAZSAN İŞTEN ATARIZ"

   Dursun Demir, bu olayın ardından yönetim tarafından uğradığı baskının arttığını, önce iş güvenliği mühendisiyken, üretim mühendisliğine sürüldüğünü, 7 yıldır oturduğu lojmandan çıkması için her ay insan kaynaklarına çağrıldığını, aksi halde işten çıkarılmakla tehdit edildiğini kaydetti.

  "SOSYAL İLİŞKİLERDE BİLE YAPTIRIM UYGULANIYOR"

  Demir, işverenin kendisine mobbing (psikolojik şiddet ve yıldırma) uyguladığını, ailecek psikolojilerinin bozulduğunu belirterek 12 bin lira tazminat isteminde bulundu. Davada tanık olarak dinlenen, ERDEMİR’den emekli Selahattin Mermer, yönetimin işten çıkardıktan sonra kendisine karşı dava açıp kazananlara “Vatan haini” muamelesi yaptığını, sosyal ilişkiler ve nizamiyeye girişlere kadar yaptırımlar uyguladığını öne sürdü.

   "YÖNETİM ARKADAŞLIKLARA KARIŞIYOR"

  Tanık Naci Arslanburç ise ERDEMİR’den haksız şekilde çıkarıldığı için açtığı davayı kazandığını hatırlattı. Arslanburç, kızının davacının kızıyla arkadaş olduklarını, doğum günü için eşiyle kızının davacıya ait lojmana gittiğini, oyun parkında oynarken güvenlikçiler tarafından çıkarıldığını, yönetimin işten çıkarılanlarla, işe devam edenler arasındaki ilişkiyi koparmaya çalıştığını söyledi.

  12 BİN LİRA TAZMİNAT KAZANDI

  Davacı avukatı Erkan Özdal da, uğradığı “mobbing” nedeniyle müvekkilinin ve ailesinin psikolojisinin bozulduğunu öne sürdü. Davalı ERDEMİR’in avukatı ise, müvekkilinin tüzel kişilik olduğunu, bir tüzel kişiliğin “mobbing” uygulayamayacağını öne sürüp davanın reddini istedi.

  Mahkeme hakimi Kadriye Akıncı gerekçeli kararında önce “Mobbing”in tanımını yaptı. “Latince kökenli ‘mobbing’ sözcüğü, psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelirken, Türkçede, işyerinde uygulanan ‘zorbalık, duygusal taciz ya da yıldırma’ sözcükleriyle adlandırılmaktadır” diyen hakim, davalı kurumun, davacı Dursun Demir’e istediği miktarın tamamı olan 12 bin lira manevi tazminatın faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı